MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się zmiany w zatrudnianiu logopedów. Będą dotyczyć też specjalistów, którzy pracują w szkołach? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Czy projekt ustawy będzie obowiązywał także logopedów pracujących w szkołach?
Czy projekt ustawy będzie obowiązywał także logopedów pracujących w szkołach? 123 RF/zdjęcie seryjne
- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych przewiduje, iż logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, działalności gospodarczej i w końcu jako podmiot leczniczy – podkreśla wiceminister zdrowia Piotr Bromber. A co z logopedami szkolnymi? Czy oni też mają zostać objęci nowymi przepisami?

Spis treści

Zmiany w zawodzie logopedy

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia odniósł się do podnoszonych przez część logopedów opinii, że przez projekt ustawy regulującej prace 17 zawodów medycznych, w wielu przypadkach będą oni niedługo musieli zamknąć swoje gabinety.

– Myślę, że tego typu wypowiedzi biorą się bardziej z niezrozumienia szczegółowych zapisów projektu, niż z realnego zagrożenia, bo takowego nie ma – zapewnił. – Wątpliwości co do zapisów ustawy, chcemy wyjaśnić i wyjaśniamy w trakcie spotkań ze środowiskiem logopedów. Widać jednak nie wszyscy na nie przychodzą, jeżeli nadal podsycany jest medialny strach

Wiceminister podkreślił, że projekt ustawy przewiduje, iż logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, działalności gospodarczej i w końcu - jako podmiot leczniczy.

– Widać więc, że każda forma obecnie prowadzonych gabinetów została uwzględniona – podkreślił.

Jak zaznaczył, nie każdy logopeda musi funkcjonować jako placówka medyczna.

– Porady logopedyczne to nie zawsze świadczenie medyczne. W takiej sytuacji logopeda nie musi spełniać warunków obowiązujących w placówkach medycznych i nie podlega wpisowi do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą – wskazał.

Jednocześnie – jak kontynuował - logopedzi-medycy nadal będą mogli świadczyć swoje usługi w domach pacjentów, czy w miejscach ich pobytu.

Logopedzi w szkołach. Czy ich też obowiązują zmiany?

Wiceszef MZ odniósł się też do kwestii logopedów w szkołach i tego, czy i jak będą mogli funkcjonować po wejściu w życie nowych przepisów.

– Nauczyciel logopeda, który spełni warunki wynikające z projektu ustawy, będzie mógł uzyskać wpis do rejestru jako logopeda wykonujący zawód medyczny. W przypadku jednak, gdy pracować będzie wyłącznie w systemie oświaty, nie będzie zobligowany do uzyskania takiego wpisu, a tym samym ustawa go nie dotyczy. Sytuacji gabinetów w szkołach nie regulujemy tą ustawą – wskazał Piotr Bromber.

Dyskusje wokół zmian w zawodzie logopedy

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że celem wprowadzania regulacji ustawowych jest to, by pacjent czuł się bezpiecznie.

– Jeżeli idziemy do jakiejkolwiek osoby wykonującej zawód medyczny, chcemy mieć pewność, że ma kwalifikacje i zna się na tym, co robi. Obowiązkowy wpis logopedów do rejestru zawodów medycznych daje pacjentowi pewność, że oddaje swoje zdrowie w ręce profesjonalisty – wskazał.

– Dajemy osobom wykonującym jeden z 17 zawodów medycznych możliwość rozwoju zawodowego poprzez choćby dodatkowe, systematyczne dokształcanie. Pragnę podkreślić, że poprzez projektowane rozwiązania chcemy wzmocnić pozycję osób wykonujących zawody medyczne – dodał.

W przestrzeni publicznej pojawiają się w ostatnich dniach apele i głosy, że logopedzi nie chcą być objęci projektowaną ustawą o niektórych zawodach medycznych, postulują m.in. opracowanie odrębnej ustawy o zawodzie logopedy. Przekonują m.in., że interdyscyplinarna specyfika wykonywania zawodu logopedy oraz ścieżka kształcenia znacznie odbiegają od charakteru pracy i ścieżek kształcenia pozostałych zawodów ujętych w projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany w zatrudnianiu logopedów. Będą dotyczyć też specjalistów, którzy pracują w szkołach? Wiceminister zdrowia wyjaśnia - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński