MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka na wystawie OKNO w witrynie pewnego salonu w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. Grażyny Moniki Olszewskiej
Rusza ogólnopolski Projekt OKNO, w ramach którego w 14 miastach Polski pojawią się instalacje młodych artystów. W okresie przedświątecznym znajdą się one w witrynach lokalnych sklepów, kawiarni, księgarni czy punktów usługowych. Jedna z instalacji pojawiła się właśnie w Szczeci nie w oknie salonu firmy D.O.D. System. Autorami miniwystaw są finaliści 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wyzwania i trudności, przed którymi stanęli lokalni przedsiębiorcy w trakcie pandemii.

Witryny lokali należących do kawiarni, punktów usługowych czy sklepów przez dwa tygodnie będą pełnić rolę galerii sztuki, w których finaliści konkursu Artystyczna Podróż Hestii zaprezentują instalacje, obrazy, filmy lub inną formę artystyczną. Dzięki prezentacji prac w przestrzeni publicznej efekty współpracy między przedsiębiorcami a artystami będzie mogła odkryć każda przechodząca obok witryny osoba - intencjonalnie lub przypadkiem.

Artystyczne zagospodarowanie witryn pozwoli mieszkańcom na dodatkowy kontakt ze sztuką współczesną, która podczas pandemii jest trudno dostępna. Z założenia przestrzeń prezentowania wystaw jest nieoczywista, wychodząca poza mury instytucji kultury, niemająca zazwyczaj nic wspólnego ze sztuką współczesną.

W Szczecinie w witrynie firmy D.O.D. System, oferującej profesjonalne zabudowy otworów budowlanych, będzie emitowany film autorstwa Grażyny Moniki Olszewskiej. Artystka (ur. 1991) jest performerką, artystką wideo i VR. Studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie w Kolegium Sztuk Wizualnych. Na ekranach w witrynie pojawi się przygotowany przez artystkę, film inspirowany kinem noir – postać, która odsłania żaluzję podgląda widza.

- Cykl wystaw OKNO ma formę wymiany doświadczeń młodych artystów, studentów wkraczających na rynek sztuki, z osobami z innych grup zawodowych. Tematyka projektu oscyluje wokół wspólnoty doświadczenia – w dobie pandemii i kryzysu ekonomicznego wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, stanęliśmy przed licznymi wyzwaniami – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

ZOBACZ TAKŻE:

Grażyna Monika Olszewska, autorka pracy
- Myśląc o kryzysie gospodarczym związanym z pandemią i o apokaliptycznej atmosferze ostatnich miesięcy, sięgnęłam pamięcią do filmów lat 50., które były odbiciem wielkiego kryzysu i niepokojów społecznych tamtych czasów. Idea ta wpisuje się w projekt szczególnie, ponieważ D.O.D. produkuje okna, żaluzje, drzwi - narzędzia, które teoretycznie mają chronić naszą prywatność, zapewniać bezpieczeństwo na bardzo podstawowym poziomie, ale oczywiście widzę je też jako metaforę.

Bartłomiej Błaszczyk D.O.S. System
- Jako firma D.O.D. montujemy okna, bramy garażowe wiele produktów dla domu, dlatego od lat współpracujemy z firmą Ergo Hestia, która nas ubezpiecza. Kiedy pojawił się pomysł projektu OKNO, zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział. Mamy dość duży salon handlowy, dlatego mogliśmy wyeksponować dzieło pani Grażyny. Jest to projekt dotyczący pandemii. Nasz szef ma także firmę deweloperską i planuje zająć się kamienicą przy ul. 5 lipca, w której będzie prezentował prace młodych artystów.

W wybór miejsc, w których pojawiły się miniwystawy, byli zaangażowani agenci sopockiego ubezpieczyciela ERGO Hestii. Więcej o akcji na stronie projektu OKNO.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński