Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża wysp. Takiej sytuacji nie było tu już dawno [ZDJĘCIA]

Joanna Maraszek
Pod wodą znalazła się nie tylko plaża, ale też Basen Północny, część ulic w centrum i Jachtklub Kotwica. Takiego podtopienia świnoujścianie już dawno nie widzieli.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.15

- Sytuacja bardzo powoli, ale normuje się - informuje na FB Prezydent Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

AKTUALIZACJA, GODZ. 17.50

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pogoda tak szybko się nie uspokoi.

Silnie ma wiać do godz. 7 w czwartek, 3 stycznia.

- Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach 80 km/h, z północy - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie.

Ostrzeżenie dotyczy: pow. gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, Świnoujścia i Koszalina.

Stopień zagrożenia: 1 w skali 3-stopniowej.

GODZ. 16.19

Silny wiatr na wyspach pojawił się już w Nowy Rok, jednak, to noc przyniosła sztorm o sile 10 w skali Beauforta. Nad ranem w środę został podtopiony Basen Północny, znajdujący się w północno-wschodniej części wyspy Uznam.

Wiatr wciąż przybierał na sile, a skala podtopień zwiększała się.

Po godz. 11 niewidoczna dla oka stała się już plaża, która, trzeba zaznaczyć, miejscami ma nawet 100 metrów szerokości. Fale wdzierały się na wydmy.

Masz ciekawe zdjęcia albo wideo? Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam na

CZYTAJ TAKŻE:

Ulice w centrum pod wodą

W centrum miasta sytuacja nie wyglądała lepiej. Wiatr od morza na tyle podniósł poziom w kanale portowym, że zalane zostało częściowo Wybrzeże Władysława IV i prostopadłe do niego ulice - Monte Cassino i Chrobrego.

Doszło do podtopienia budynków. Pod wodą znalazł się cały teren Jacht Klubu Kotwica wraz z infrastrukturą. Woda dotarła do budynku, podtapiając parter.

Woda z kanału portowego wdarła się także na parking przy PEC-u.

Promy wciąż działały

Promy kursujące między wyspami Uznam i Wolin, mimo trudnych warunków pogodowych, nie zawiesiły kursów. Przy dużym wysiłku załogi, udało się prowadzić regularne kursy.

Woda z ulic w mieście była wypompowywana przez strażaków, co umożliwiało przemieszczanie się pieszych i kierowców.

Choć Świnoujście i jego mieszkańcy są przyzwyczajeni do podtopień i sztormów. Jednak takiej cofki dawno tu nie było.

- Żyję w Świnoujściu od urodzenia i przyznam, że takiego podtopienia nie pamiętam - mówi Jan Koziura, mieszkaniec Świnoujścia. - Owszem, były już zalewane niektóre części nabrzeża, czy plaża, ale nie pamiętam, aby w tak dużej skali.

Prognozy straszą

Wiatr w ciągu dnia przybierał na sile. Od godz. 18 wiatr będzie słabnąć - wynika z ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Najsilniejsze porywy wiatru, osiągające prędkość do 100 kilometrów na godzinę, mają występować w strefie brzegowej.

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia przed wzrostem poziomów morza powyżej stanów alarmowych dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Szczegóły:

Zmieniający się klimat

Coraz gwałtowniejsze sztormy na Bałtyku obserwuje się z roku na rok. Specjaliści wyjaśniają, że gwałtowny i porywisty wiatr jest często wynikiem zmian klimatycznych na półkuli północnej.

Przez ocieplenie, arktyczny prąd strumieniowy oddziela się, tworząc mniejsze, które przesuwają się w głąb kuli ziemskiej i tam powodują anomalia, jakie możemy obserwować. Gwałtowne zjawiska na kuli ziemskiej występowały ostatnio we wrześniu, kiedy Supertajfun Mangkhut zaatakował Filipiny, osłabiony huragan Florence dotarł do wybrzeży USA, a Helene i Isaac z huraganów zostały zdegradowane do rangi “zwykłych” burz tropikalnych. Ponadto na Pacyfiku i Atlantyku aktywne są trzy cyklony.

POLECAMY TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński