Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża...

  Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża wysp. Takiej sytuacji nie było tu już dawno [ZDJĘCIA]

  Joanna Maraszek

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Pod wodą znalazła się nie tylko plaża, ale też Basen Północny, część ulic w centrum i Jachtklub Kotwica. Takiego podtopienia świnoujścianie już dawno nie widzieli.
  Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża wysp. Takiej sytuacji nie było tu już dawno [ZDJĘCIA]
  1/61
  przejdź do galerii

  ©Robert Ignaciuk

  Zobacz galerię

  AKTUALIZACJA, GODZ. 19.15

  - Sytuacja bardzo powoli, ale normuje się - informuje na FB Prezydent Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.  AKTUALIZACJA, GODZ. 17.50

  Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pogoda tak szybko się nie uspokoi.

  Silnie ma wiać do godz. 7 w czwartek, 3 stycznia.

  - Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach 80 km/h, z północy - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego przekazanego przez IMGW-PIB BMPM Wydział w Szczecinie.

  Ostrzeżenie dotyczy: pow. gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, Świnoujścia i Koszalina.

  Stopień zagrożenia: 1 w skali 3-stopniowej.

  GODZ. 16.19

  Silny wiatr na wyspach pojawił się już w Nowy Rok, jednak, to noc przyniosła sztorm o sile 10 w skali Beauforta. Nad ranem w środę został podtopiony Basen Północny, znajdujący się w północno-wschodniej części wyspy Uznam.

  Wiatr wciąż przybierał na sile, a skala podtopień zwiększała się.

  Po godz. 11 niewidoczna dla oka stała się już plaża, która, trzeba zaznaczyć, miejscami ma nawet 100 metrów szerokości. Fale wdzierały się na wydmy.

  Masz ciekawe zdjęcia albo wideo? Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam na alarm@gs24.pl!  CZYTAJ TAKŻE: Sztorm spowodował, że ulice przy kanale portowym w Świnoujściu są zalane. Morze zabrało plażę [ZDJĘCIA]  Ulice w centrum pod wodą  W centrum miasta sytuacja nie wyglądała lepiej. Wiatr od morza na tyle podniósł poziom w kanale portowym, że zalane zostało częściowo Wybrzeże Władysława IV i prostopadłe do niego ulice - Monte Cassino i Chrobrego.

  Doszło do podtopienia budynków. Pod wodą znalazł się cały teren Jacht Klubu Kotwica wraz z infrastrukturą. Woda dotarła do budynku, podtapiając parter.

  Woda z kanału portowego wdarła się także na parking przy PEC-u.

  Promy wciąż działały  Promy kursujące między wyspami Uznam i Wolin, mimo trudnych warunków pogodowych, nie zawiesiły kursów. Przy dużym wysiłku załogi, udało się prowadzić regularne kursy.

  Woda z ulic w mieście była wypompowywana przez strażaków, co umożliwiało przemieszczanie się pieszych i kierowców.

  Choć Świnoujście i jego mieszkańcy są przyzwyczajeni do podtopień i sztormów. Jednak takiej cofki dawno tu nie było.

  - Żyję w Świnoujściu od urodzenia i przyznam, że takiego podtopienia nie pamiętam - mówi Jan Koziura, mieszkaniec Świnoujścia. - Owszem, były już zalewane niektóre części nabrzeża, czy plaża, ale nie pamiętam, aby w tak dużej skali.

  Prognozy straszą  Wiatr w ciągu dnia przybierał na sile. Od godz. 18 wiatr będzie słabnąć - wynika z ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Najsilniejsze porywy wiatru, osiągające prędkość do 100 kilometrów na godzinę, mają występować w strefie brzegowej.

  Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia przed wzrostem poziomów morza powyżej stanów alarmowych dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

  Szczegóły: Ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Nawet do 90 km/h!  Zmieniający się klimat  Coraz gwałtowniejsze sztormy na Bałtyku obserwuje się z roku na rok. Specjaliści wyjaśniają, że gwałtowny i porywisty wiatr jest często wynikiem zmian klimatycznych na półkuli północnej.

  Przez ocieplenie, arktyczny prąd strumieniowy oddziela się, tworząc mniejsze, które przesuwają się w głąb kuli ziemskiej i tam powodują anomalia, jakie możemy obserwować. Gwałtowne zjawiska na kuli ziemskiej występowały ostatnio we wrześniu, kiedy Supertajfun Mangkhut zaatakował Filipiny, osłabiony huragan Florence dotarł do wybrzeży USA, a Helene i Isaac z huraganów zostały zdegradowane do rangi “zwykłych” burz tropikalnych. Ponadto na Pacyfiku i Atlantyku aktywne są trzy cyklony.

  POLECAMY TAKŻE: Szczecin i Świnoujście pod wodą. Sprawdź kiedy Bałtyk zaleje miasto [NOWE MAPY]  ZOBACZ TEŻ: sztorm na Bałtyku. W Mielnie nie ma plaży [ZDJĘCIA]  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wysokie fale i cofka w porcie w Darłowie [ZDJĘCIA]  Czytaj również: Silny wiatr w Szczecinie. Usuwano powalone drzewa

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Świnoujścia

  Wideo ze Świnoujścia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów