Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztorm na Bałtyku i cofka. Rośnie poziom wody w Odrze

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Rzeka płynie bardzo szybko w kierunku odwrotnym od normalnego czyli w głąb lądu. Przyczyną jest silny wiatr na Bałtyku. Spowodowało to zalania w wielu niżej położonych miejsc. Na Odrze w Gryfinie i Szczecinie woda przekroczyła stan alarmowy.

Aktualizacja, godz. 16.33:

Wiatr powoli słabnie, ale da o sobie jeszcze znać

Komunikat o sztormie w pasie nadmorskim wciąż jest aktualny. Nad morzem może powiać do 7 stopni w skali Beauforta. Mniej wietrznie będzie tej nocy w głębi naszego regionu, ale warto na noc szczelnie pozamykać okna i pousuwać z balkonów lżejsze przedmioty.

Sztab zarządzania kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację związaną z tzw. cofką ana Bałtyku. Stany alarmowe są jeszcze w Trzebieży i Gryfinie.

Zalany został odcinek drogi wojewódzkiej między Gryfinem a Mescherinem (Niemcy). Droga będzie zamknięta do odwołania.

Aktualizacja, godz. 15.29:

- Częściowo zalało plażę w Lubczynie - informuje nasz Internauta Kamil, który przysłał również zdjęcia na naszym profilu na FB.

Aktualizacja, godz. 13.10:
Wał przeciwpowodziowy przy ulicy Jeziornej w Dąbiu został przegryziony przez bobry. Cofka, która podwyższyła poziom wód spowodowała, że poprzez uszkodzenie woda wylewała się na ulicę. Interweniowali strażacy. Zaczopowali wał.

Według informacji strażaków poziom wód już nie rośnie, a zaczyna opadać. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że pojawią się dalsze uszkodzenia wałów.

Aktualizacja, Stepnica:
Według informacji od naszych internautów zalało również kanał Młyński i molo w Stepnicy.
Zdjęcia w naszej fotogalerii.

Szczecin. Stan alarmowy na Odrze. Zalanie działek w Kurowie

Aktualizacja, sytuacja w Dziwnowie i Mrzeżynie:

Nieco gorzej sytuacja wygląda w Dziwnowie. Tam praca portu musiała być wstrzymana. Dziś nie wypłynęła żadna jednostka rybacka. Wszyscy czekają na poprawę pogody. W Dziwnowie stan wody również przekroczył poziom alarmowy, jednak do przelania nabrzeża brakuje dobre pół metra.

Podobnie w Mrzeżynie. Ruch jednostek jest niemożliwy. Poziom wody dziś również nieco mniejszy, niż wczoraj, ale fale przelewają się przez falochron wschodni. Dodatkowo został uszkodzony pomost przy moście.

Aktualizacja, Świnoujście:
Wiatr w porywach do 100 km/h daje popalić. W Świnoujściu strażacy od środy po południu do godz. 10 w czwartek interweniowali 17 razy w związku z działaniem wiatru.

Czytaj więcej: Sztorm i powalone drzewa. Wichura szaleje nad morzem

Silny wiatr od morza spowodował cofkę. Stan wody jest niezwykle wysoki. Falochron zachodni, przy stawie Młyny został niemal całkowicie zalany. Sytuacja, wbrew pozorom najbardziej stabilna jest w porcie. Stan wody najwyższy był przez noc, wtedy też wiatr wiał najmocniej. Dziś od rana sytuacja w porcie nieco się normuje.

Promy Karsibór ze względu na ograniczenia techniczne - krótki pomost wjazdowy, muszą na pokład zabierać więcej ciężkich pojazdów, by te obciążyły jednostkę, ułatwiając tym samym wjazd samochodom osobowym.

Falochron zachodni jest niemal całkowicie zalany

Sztorm i powalone drzewa. Wichura szaleje nad morzem

Aktualizacja, godz. 11.35:
Na szczęście woda w Szczecinie już opada od kilku godzin. To samo notuje się na wszystkich stacjach pomiarowych.


Aktualizacja, Świnoujście:

Służby komunalne w Świnoujściu ostrzegają mieszkańców by omijali dziś rejony parków i cmentarzy, ogólnie terenów zadrzewionych gdzie wichura może łamać gałęzie i przewracać drzewa.

Aktualizacja, godz. 11
Cofka na rzece w miejscowości Kurów (gmina Kołbaskowo, powiat policki) - otrzymaliśmy informację od internautki na [email protected]. Zdjęcia w fotogalerii.

Wysoki stan wody

Przekroczenie normy odnotowano szczególnie w Gryfinie, Wolinie, Trzebieży, w Szczecinie przy Moście Długim oraz w Szczecin - Podjuchach. W Trzebieży najgroźniej, poziom wody doszedł do 590 cm, czyli jest o 30 cm powyżej stanu alarmowego wody. W Wolinie woda jest o 6 cm powyżej poziomu ostrzegawczego. Do godz. 12 na Zalewie Szczecińskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.

Jeśli macie zdjęcia do tego tematu, prześlijcie je na

Najgroźniej sytuacja przedstawia się na moście Gryfino - Mescherin, gdzie policja zamknęła przejazd w obie strony. I radzi, aby jechać do Szczecina przez Radziszewo.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że wieje wiatr północno - wschodni 6 do 7 w skali B., w porywach 8, a początkowo lokalnie porywy 9. Lokalnie zagrożona może być linia brzegowa. Promy w Świnoujściu kursują normalnie, choć podwyższenie poziomu wody jest znaczne.

Na razie wiatr nie spowodował znacznych uszkodzeń. Według informacji WSKR w Łobzie wiatr powalił drzewo i drugie koło Białogardu. W Kodrąbku koło Kamienia Pomorskiego drzewa upadło na linie energetyczną.

- Na razie nie ma poważnych awarii prądu - informuje Danuta Tabaka z Enei - W Szczecinie kłopoty są u czterech indywidualnych odbiorców, w Międzyzdrojach u dwóch i jedna w gryfickim.

Wiatr ma wiać do późnego popołudnia, prawdopodobnie do godziny 19. Na teraz stopień zagrożenia oceniany jest na drugi w trzystopniowej skali.

Na razie loty samolotów do Goleniowa nie zostały odwołane. Kursuje też bez zakłóceń PKP.

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński