Sztabki czy monety – w jakiej formie kupić złoto?

Materiał informacyjny GOLDENMARK
Udostępnij:
Decydując się na ulokowanie kapitału w złocie fizycznym, stajemy przed wyborem: sztabki czy monety? Obie formy mają swoje plusy i minusy, jednak ich funkcja jest taka sama – przechowywanie majątku. Poznajcie zalety zarówno złotych sztabek, jak i najpopularniejszych monet bulionowych.

Chroni przed inflacją i negatywnymi skutkami kryzysów, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokój, jest także efektywnym sposobem na międzypokoleniowy transfer majątku. Zalety złota fizycznego – jako formy zabezpieczenia kapitału – są powszechnie znane. Królewski kruszec jest dostępny na rynku w postaci sztabek i monet.

Sztabki czy monety?

Często pojawia się więc pytanie, czy lepiej ulokować oszczędności w sztabkach, czy może w monetach. Obie te formy się różnią, jednak różnicom tym często przypisuje się znacznie większe znaczenie, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Ostatecznie ich funkcja jest taka sama – przechowywanie majątku.

– Sztabki są nieco tańsze od monet z powodu niższych kosztów produkcji i dostępne są w szerszym spektrum wagowym: od 1 g do 1 kg. W obiegu międzybankowym funkcjonują nawet sztabki o masie 12,5 kg, jednak z uwagi na wysoką cenę oraz niepraktyczność są one niezwykle rzadkie w handlu detalicznym. Często sztabki mają opakowanie zwane certipackiem lub certicardem, które stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniem fizycznym, a także – dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym – daje gwarancję, że nie zostało wcześniej otwarte, a sztabka nie była wyjmowana – wyjaśnia Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Wybierając gramaturę, należy kierować się względami praktycznymi: mniejsze sztabki mają mniejszą wartość, więc można powiedzieć, że ich „nominał” jest niższy. Z drugiej strony koszt produkcji sztabki o masie 1 gram jest porównywalny do kosztu produkcji większych sztabek. Kupując zatem 31 sztabek jednogramowych zapłacimy trochę więcej niż kupując jedną sztabkę uncjową. Do najpopularniejszych producentów sztabek należą C. Hafner (Niemcy), Valcambi Suisse (Szwajcaria), Umicore (Belgia) czy Rand Refinery (RPA).

Za każdą monetą stoi niezwykła historia

Choć sztabki wydają się bardzo praktyczne, wiele osób lokujących oszczędności w złocie wybiera monety, które przeważnie są nieco droższe.

– Czynnikiem, który często decyduje o wyborze monety, jest to, że są one bardzo trudne do podrobienia. Trudny wzór sprawia, że fałszerstwa, o ile już się zdarzają, dotyczą częściej dużych sztabek. W praktyce jednak fałszerstwa na rynku złota są zjawiskiem stosunkowo rzadkim i łatwym do zweryfikowania. Dokonując zakupów u renomowanego dostawcy, nie musimy obawiać się, że w nasze ręce trafi produkt wątpliwej jakości – tłumaczy Michał Tekliński z Goldenmark.

Monety cieszą się też większymi walorami estetycznymi i mogą być przechowywane w wygodnych tubach (20–25 uncji) lub w masterboxach (500 uncji). Najpopularniejszą wagą złotych monet jest jedna uncja (31,1 gramów), choć dostępne są także mniejsze gramatury: 1/2 uncji, 1/4 uncji, 1/10 uncji czy nawet 1/20 uncji. Dość rzadkie, ale również spotykane, są złote monety o masie np. dwóch uncji.

- Warto również zwrócić uwagę na inny aspekt wyboru między sztabkami i monetami. Za każdą ze słynnych monet lokacyjnych stoi niezwykła historia. Inną opowieść niesie ze sobą klasyczny Krugerrand z RPA, inną perfekcyjnie zabezpieczony Kanadyjski Liść Klonowy, a jeszcze inną Wiedeńscy Filharmonicy – jedyna złota moneta z nominałem w euro. Z kolei sztabki kuszą swoim klasycznym charakterem, często połączonym z dodatkowym, nowoczesnym zabezpieczeniem. Dobierając do kolekcji kolejne monety czy sztabki, sami piszemy swoją złotą historię – dodaje Michał Tekliński.

Monety o największej rozpoznawalności to: Krugerrand (Rand Refinery, RPA), Australijski Kangur (Perth Mint, Australia), Kanadyjski Liść Klonowy (Royal Canadian Mint, Kanada), Amerykański Orzeł (US Mint, USA), Wiedeńscy Filharmonicy (Mennica Austriacka, Austria). Mniej popularne, choć również bardzo często spotykane, to Britannia (Royal Mint, Wielka Brytania), Amerykański Bizon (US Mint, USA), a także Panda (Mennica Chińskiej Republiki Ludowej, Chiny).

Gdzie kupić złoto w Szczecinie

?

Złote sztabki i monety można kupić „od ręki” w szczecińskim salonie Goldenmark przy placu Żołnierza Polskiego 1-1a. W ofercie lidera dystrybucji metali szlachetnych w Polsce są także diamenty i kamienie szlachetne oraz szeroka gama unikatowych produktów kolekcjonerskich, jak luksusowe wydawnictwa artystyczne i wyjątkowa sztuka, wyselekcjonowana przez zespół kuratorów i ekspertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie