Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale, które nie leczą

Marian Klasik, 14 kwietnia 2006 r.
Likwidator Katarzyna Kurkiewicz nie umiała odpowiedzieć, kiedy zakończony zostanie proces likwidacji kamieńskich szpitali.
Likwidator Katarzyna Kurkiewicz nie umiała odpowiedzieć, kiedy zakończony zostanie proces likwidacji kamieńskich szpitali. Marian Klasik
Kamień Pomorski jest po Szczecinie drugim miastem w województwie mający największą liczbę szpitali: Samodzielny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Samodzielny Publiczny Szpital Powiatowy im. Heliodora Święcickiego oraz Szpital św. Jerzego spółki Euromedicare.

Dwa pierwsze z nich to szpitale w likwidacji, natomiast Szpital św. Jerzego spółki Euromedicare działa nielegalnie. Samodzielny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej poddany został procesowi likwidacji uchwałą rady powiatu w 2001 rok, wielokrotnie przesuwano termin zakończenia likwidacji, który ostatecznie wyznaczono na 31 grudnia 2006 roku. Termin ten wydaje się o tyle nierealny gdyż szpital zadłużony jest na kwotę ponad 8,6 miliona złotych.

Samodzielny Publiczny Szpital Powiatowy im. Heliodora Święcickiego utworzony decyzją rady powiatu w grudniu 2002 roku także decyzją rady postawiony został w stan likwidacji 15 września 2005 roku. Zadłużenie szpitala wynosi 3,2 miliona złotych.

- W tej chwili prowadzona jest przede wszystkim windykacja należności szpitala, postępowania sądowe i komornicze prowadzone przeciwko szpitalowi oraz porządkowanie dokumentacji księgowej. Na dzisiaj nie udało się zgromadzić pieniędzy, by przystąpić do spłaty wierzycieli. W tej chwili przy procesie likwidacji zatrudnione są cztery osoby w tym likwidator, księgowa i palacz-konserwator - powiedziała na sesji rady powiatu Katarzyna Kurkiewicz likwidator.

Dodajmy, że około 30 procent dochodów z działalności likwidatora pochłaniają koszty utrzymania jego biura. Skoro likwidator przewiduje spłatę ostatniej raty zadłużenia szpitala w lipcu 2008 roku, to podjęta uchwała rady o zakończeniu likwidacji SZZOZ na 31 grudnia 2006 jest fikcją.

Na ostatniej sesji rady powiatu kamieńskiego radny opozycyjny Marek Maślak postawił pytanie, co zarząd powiatu kamieńskiego zamiera zrobić w związku z uchyleniem przez wojewodę uchwały w sprawie przekazania prowadzenia szpitala przez Instytut EMC S.A z Wrocławia.

- Przeanalizowaliśmy pisma wojewody i rozważamy dwa warianty: zostawić sprawę tak, jak jest i czekać na rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym, lub wystąpić do gmin raz jeszcze o wyrażenie opinii w sprawie restrukturyzacji szpitala i poprawić unieważnioną uchwałę. Prawdopodobnie w tym drugim kierunku pójdziemy - odpowiedział radnemu Anatol Kołoszuk starosta kamieński.

Także nowej sytuacji w związku uchyleniem uchwały znalazły się pielęgniarki zwolnione z pracy walczące o swe prawa w sądzie.

- My czekamy na rozstrzygniecie naszego pozwu w sądzie drugiej instancji. Żadnych dodatkowych działań w związku uchyleniem uchwały nie podejmujemy. Ale mamy nadzieję, że będzie to miało wpływ na decyzję sądu - powiedziała Elżbieta Bańkowska, jedna ze zwolnionych pielęgniarek, była szefowa związków zawodowych w szpitalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński