Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital wojskowy może się pochwalić najwyższej jakości aparatem rentgenowskim

Oskar Masternak
Wart ponad milion złotych sprzęt jest pierwszym tego typu aparatem w naszym mieście. Władze szpitala zapowiadają dalsze inwestycje i remonty.

Nowy aparat typu Opera Swing, jest pierwszym takim urządzeniem w Szczecinie. Łączny koszt jego kupna wyniósł 1,28 mln zł. Większość środków potrzebnych na zakup pochodziła z dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Główne zalety nowego aparatu rentgenowskiego to niska dawka ekspozycji, która przyczynia się do większej ochrony pacjenta, oraz oprogramo-wanie umożliwiające scalanie obrazów, czyli stitching.

Tak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Szczecinie! [ZDJĘCIA]

- Ten aparat może zrobić wszystko, o czym pomyślą lekarze i technicy. Od najprostszych zdjęć do tych najbardziej skomplikowanych, których nie wykonuje zwykłe tego typu urządzenie - mówi lekarz Jacek Sieredziński, kierownik pracowni radiologii w 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie.

Aparat charakteryzuje się dużym stopniem automatyzacji. Umożliwia wykonywanie badań zarówno rentgenowskich, jak i fluoroskopii. Takie rozwiązanie służy m.in. rozszerzeniu spektrum diagnostyki. Ponadto zainstalowany detektor oraz system przeciwroz-proszeniowy gwarantują najwyższą jakość obrazowania. Jest to szczególnie ważne podczas obserwacji drobnych zmian.

- Podejmując decyzję o zakupie nowego sprzętu, kierowaliśmy się jakością. Uznaliśmy, że dysponując środkami przeznaczonymi na ten cel, możemy sobie pozwolić na sprzęt najwyższej klasy. Udało nam się dokonać zakupu bezpośrednio u producenta, przez co uniknęliśmy kosztów pośredników - tłumaczy Jacek Sieredziński.

109. Szpital Wojskowy w Szczecinie bez hematologii

To nie koniec inwestycji

- Na najbliższe pięć lat mamy przyznane przez Ministerstwo Obrony Narodowej środki na zakup nowoczesnego sprzętu. W sumie jest to osiem milionów złotych. Tegoroczny budżet na inwestycje w sprzęt wynosi cztery miliony. Jesteśmy w trakcie wyboru ofert i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli otworzyć kolejne odnowione pracownie - mówi płk mgr inż. Krzysztof Pietraszko, komendant szczecińskiego szpitala wojskowego.

CZYTAJ TAKŻE: Problem z pielęgniarkami w szpitalach. Placówki szykują się do likwidacji łóżek

Oprócz wymiany sprzętu medycznego szpital czekają remonty pomieszczeń, które mają potrwać do 2026 roku. Część zadań udało się już władzom szpitala zrealizować.

- W zeszłym roku wymieniliśmy blisko tysiąc okien w całym budynku szpitala. Wykonany został remont stropodachu przyziemia. Obecnie remontowana jest nasza apteka i szpitalna kuchnia - informuje płk Pietraszko.

Podobnie jak w przypadku zakupu nowej aparatury, tak i w przypadku remontów pieniądze na ten cel dało MON.

- Moim celem jest wyremontowanie całego szpitala. Mamy na to pieniądze. W tej chwili mamy zapewnione na to 150 milionów złotych - podkreśla komendant szpitala.

Przyznane środki mają zostać wydane między innymi na budowę nowego budynku szpitala, w którym mają znajdować się bloki operacyjne z izbą przyjęć.

- Mam nadzieję, że do 2027 roku uda mi się dokonać tych wszystkich zmian. Nasi pacjenci zasługują na to, by korzystać z nowoczesnego sprzętu, a i nasi lekarze powinni pracować w odpowiednich warunkach - mówi płk Pietraszko.

Szpital Wojskowy będzie się modernizował i rozbudowywał [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński