Szpital wojewódzki w Szczecinie z nagrodą w konkursie "Zdrowa Przyszłość – Inspiracje"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
od lewej: prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz SPWSZ ds. COVID-19, Małgorzata Szelągiewicz – zastępca dyrektora SPWSZ ds. ekonomicznych, Małgorzata Usielska – dyrektor SPWSZ.
od lewej: prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz SPWSZ ds. COVID-19, Małgorzata Szelągiewicz – zastępca dyrektora SPWSZ ds. ekonomicznych, Małgorzata Usielska – dyrektor SPWSZ.
Drugie miejsce w kategorii "Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych" w ogólnopolskim konkursie "Zdrowa Przyszłość – Inspiracje" zajął Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

Konkurs "Zdrowa Przyszłość – Inspiracje" odbył się w roku 2022 po raz piąty. W konkursie nagrodzone zostały osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska.

Kapituła doceniła szczeciński szpital wojewódzki za projekt "Opracowanie nowoczesnych technologii laboratoryjnych, informatycznych i bioinformatycznych dedykowanych diagnostyce i prewencji zakażeń SARS COV-2" realizowany ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Miłosza Parczewskiego.

Projekt zakładał m.in. stworzenie i uruchomienie asystenta sztucznej inteligencji, który samodzielnie, w pełni automatycznie, nauczy się i oceni obrazy tomografu komputerowego płuc pod kątem ich zajętości i rokowań w przebiegu COVID-19. Badacze sprawdzali także ścieżki transmisji wirusa w rejonie przygranicznym polsko-niemieckim.

W kategorii, w której wyróżniony został SPWSZ, pierwsze miejsce ex aequo zajęły Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (projekt: "Neuromonitoring śródoperacyjny podwyższający bezpieczeństwo pacjenta i usprawniający pracę chirurga w trakcie zabiegu operacyjnego na kręgosłupie") oraz szpital wojewódzki we Wrocławiu (projekt: "Rozwój usług farmacji klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu w celu optymalizacji i poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów").

Patronatami honorowymi tegoroczną edycję konkursu objęli prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

W tym samym konkursie i w tej samej kategorii, rok temu szpital wojewódzki w Szczecinie zajął trzecie miejsce. Wtedy doceniony został za projekt pn. "Plasmair'y najwyższej jakości w oddziałach zakaźnych - zdrowy personel podstawą walki z pandemią COVID-19".

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie