- Na razie sytuacja epidemiczna w kraju rozwija się tak, jak przypuszczaliśmy. Z naszych kalkulacji wynikało, że na przełomie września i października osiągnie pułap tysiąca zakażeń na dobę i to się sprawdziło. Niestety już za miesiąc liczba ta może wzrosnąć pięciokrotnie! Prognozujemy, że na początku listopada przekroczy 5 tysięcy - powiedział na konferencji prasowej w Szczecinie Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Możemy się więc spodziewać powtórki z ubiegłego roku? Cmentarze zostaną zamknięte na Wszystkich Świętych i w Zaduszki? Raczej nie.
- W 2020 r. sytuacja była wyjątkowa. Decyzje musieliśmy podejmować z dnia na dzień. W tym roku nie przewidujemy podejmowania drastycznych decyzji w takim nagłym trybie. Jesteśmy lepiej zabezpieczeni – zapewnił minister.
Nie oznacza to jednak, że nie ma zagrożenia
Czwarta fala pandemii już w Polsce jest. Cały czas rośnie liczba chorych. Zwiększa się też liczba pacjentów wymagających leczenia szpitalnego.
- Ze względu na potrzebę oddelegowania personelu medycznego na oddziały zakaźne, w szpitalu wojewódzkim tymczasowo zostały zawieszone: oddział Otolaryngologii Dla Dorosłych i Dzieci oraz oddział Okulistyki - informuje Natalia Cistowska, rzeczniczka prasowa SPWSZ. - Zaplanowane na ten czas zabiegi niestety musieliśmy przesunąć w czasie. Pacjenci zostali o tym poinformowani.
Dodatkowo, na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie przy ul. Arkońskiej zostało utworzone Izolatorium dla dziesięciu osób.
- Obecnie w naszym szpitalu hospitalizowanych jest 53 pacjentów z COVID-19, z tego czterech chorych przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii - mówi Natalia Cistowska.
Choć sytuacja w Zachodniopomorskiem jest niepokojąca, to cały czas pozostaje pod kontrolą. Jak zapewnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, baza jest zaspokojona. Oprócz szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, pacjentów z koronawirusem przyjmują: szpital tymczasowy zlokalizowany na terenie szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach, szpital wojewódzki w Koszalinie i 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Wałczu.
Jak już pisaliśmy w Głosie, na razie (do końca października) obowiązujące nas obostrzenia pozostają niezmienione. Minister Niedzieliski zapytany o plany na listopad przyznał, że sytuacja jest zbyt dynamiczna, by już dzisiaj coś planować. Ale dodatkowych obostrzeń nie należy się spodziewać. A regionalnie? W województwach, w których zakażeń będzie najwięcej?
- Zobaczymy - odpowiedział krótko na pytania dziennikarzy.
Minister podkreślił zaraz, że obecnie sytuacja jest inna niż rok temu.
Ponad 53 proc. społeczeństwa jest już zaszczepiona
- To wciąż mało, ale widać już, że dzięki temu liczba zgonów i ciężkich przypadków przechodzenia COVID-19 jest dużo mniejsza - podkreślił.
Przy okazji zauważył, że ponad 90 proc. hospitalizowanych, to osoby niezaszczepione.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1325 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Najwięcej, bo aż 294 potwierdzono w województwie lubelskim.
Następnie w województwach:
- mazowieckim (197),
- podlaskim (121),
- zachodniopomorskim (97),
- łódzkim (83),
- małopolskim (82),
- podkarpackim (68),
- pomorskim (66),
- dolnośląskim (65),
- warmińsko-mazurskim (56),
- śląskim (46),
- wielkopolskim (45),
- kujawsko-pomorskim (43),
- świętokrzyskim (20),
- opolskim (17)
- i lubuskim (14).
Bądź na bieżąco i obserwuj:
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?