MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zdunowie ma 25 mln zł długu. Połączy się z Golęcinem?

Anna Folkman [email protected]
Szpital w Zdunowie ma ogromne długi.
Szpital w Zdunowie ma ogromne długi. archiwum
Jeszcze w tym roku muszą zapaść decyzje, co dalej z lecznicą w Zdunowie.

- Występujący od kilkunastu miesięcy wzrost kosztów powoduje, że lawinowo rośnie zadłużenie szpitala w Zdunowie, osiągając aktualnie poziom ok. 25 mln zł - informuje Gabriela Wiatr z urzędu marszałkowskiego, do którego należy szpital. - Zadłużenie to zobowiązania, których termin płatności już upłynął, np. za energię czy leki, bez których nie może funkcjonować żadna medyczna jednostka. Za niekorzystną sytuację finansową oraz za zarządzanie placówką odpowiada jej dyrektor.

Jak podaje dalej Wiatr, zarząd województwa od prawie dwóch lat domaga się od dyrekcji szpitala przygotowania wariantów restrukturyzacji. Na początku kwietnia prof. Tomasz Grodzki, dyrektor lecznicy w Zdunowie, wystąpił z propozycją konsolidacji szpitala z innymi, jako sposobu rozwiązania problemów finansowych.

- Ostatecznie dyrekcja wycofała się z tej koncepcji i wraz z załogą opowiedziała się za niezależną formą restrukturyzacji - dodaje Wiatr. - Wobec tego zarząd województwa oczekuje na nie-zwłoczne przedstawienie programu naprawczo-restrukturyzacyjnego oraz podanie wysokości spodziewanych oszczędności. Szpitalowi w Zdunowie zaoferowano pomoc finansową w zakresie spłaty rat kredytów zaciągniętych przez dyrekcję. Pomoc ta została przez dyrektora odrzucona, co zarząd jednoznacznie ocenia jako działanie na szkodę szpitala.

- Zgodnie z poleceniem marszałka bardzo intensywnie pracujemy nad programem restrukturyzacji. Chcemy nawet podpisać umowę z firmą audytorską, która spojrzy na sytuację z zewnątrz - mówi prof. Tomasz Grodzki. - Mamy do rozliczenia jeszcze sporo pieniędzy pozostałych z inwestycji. Otrzymanie ich znacznie poprawiłoby sytuację. To ok. 16 mln zł z wkładu własnego szpitala w inwestycje, które finansowanie od marszałka i UE w stosunku do innych jednostek, które się budowały, było najniższe. Po analizie i wypracowaniu kilku wariantów rozwiązań, chcemy przeprowadzić głęboką restrukturyzację albo ewentualnie fuzję z inną placówką, o której kiedyś była mowa. W szczególności odnosiłoby się to do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na Golęcinie, by stworzyć kompletne centrum onkologii. Decyzje muszą zapaść najpóźniej do jesieni.

Pożar pieczarkarni przy ul. Twardej w Podjuchach w Szczecinie

Pożar na prawobrzeżu w Szczecinie. Pali się pustostan

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński