Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zdrojach otrzymał sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Szpital „Zdroje” otrzymał kolejną w tym roku darowiznę od Fundacji WOŚP. Tym razem nowoczesna aparatura medyczna trafiła na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Wśród 12 przekazanych urządzeń największym wsparciem pracy tego wysokospecjalistycznego oddziału jest System Zarządzania Temperaturą Arctic Sun 5000, który umożliwia prowadzenie hipotermii leczniczej u noworodków oraz przyłóżkowy aparat RTG.

W 2011 roku szpital „Zdroje”, jako pierwszy ośrodek w północnej części Polski, wprowadził terapię hipotermią leczniczą u noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym. Stosowano ją przy wykorzystaniu aparatury do selektywnego chłodzenia głowy ze specjalnym czepkiem typu Cool-cup.

Niestety, użytkowany przez 8 lat aparat uległ wyeksploatowaniu, a jednocześnie pojawiły się problemy z dostawą niezbędnych akcesoriów wymiennych, uniemożliwiając jego dalsze wykorzystywanie. Z tym większą radością dyrekcja szpitala i pracownicy oddziału przyjęli informację o przekazaniu przez Fundację WOŚP nowoczesnego aparatu do hipotermii noworodków. To Articsun 5000 – System Zarządzania Temperaturą, w którym do chłodzenia wykorzystuje się materac otaczający ciało dziecka.

- Nowy aparat jest prostszy w obsłudze. W poprzednim problematycznym było utrzymanie chłodzenia w zaplanowanym zakresie, teraz ta czynność jest całkowicie zautomatyzowana. Łatwiejszy jest też dostęp do badań diagnostycznych podczas prowadzenia hipotermii. Obecnie stosując kocyk otulający tułów malucha jego główka jest wolna, co pozwala śledzić badaniem USG zachowanie się mózgowia podczas procesu chłodzenia.” – mówi dr Jacek Patalan ze szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Istotnym wsparciem wyposażenia Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” jest także przekazany przez WOŚP nowoczesny przyłóżkowy aparat RTG. Dzięki zastosowaniu w nim systemu WI-FI zrobione noworodkom zdjęcia rentgenowskie są błyskawicznie przekazywane do pracowni radiologicznej, dzięki czemu można uzyskać szybki opis wykonanych badań.

Dodatkowo urządzenie posiada niezwykle istotną funkcję natychmiastowego wyświetlenia wykonanego zdjęcia na wbudowanym w nie monitorze, co pozwala istotnie zaoszczędzić czas specjalistom w postępowaniu diagnostycznym. Lekarze w czasie rzeczywistym widzą na ekranie czy np. cewnik naczyniowy jest dobrze założony, czy rurka intubacyjna jest odpowiednio głęboko umieszczona w tchawicy, co istotnie ułatwia opiekę nad noworodkami w stanach bezpośredniego zagrożenia ich życia i usprawnia podejmowanie działań. Ich szybkość na oddziale intensywnej terapii ma często kluczowe znaczenie, nierzadko na wagę życia i śmierci. Nowy aparat zwiększa także bezpieczeństwo noworodków poprzez skrócenie czasu ekspozycji oraz dawki promieniowania.

Aparatura do hipotermii leczniczej noworodków oraz przyłóżkowy aparat RTG to niejedyne urządzenia, jakie otrzymał Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Do szpitala „Zdroje” trafiło także 6 nowoczesnych kardiomonitorów do monitorowania parametrów życiowych u najmniejszych i najmłodszych noworodków oraz 3 inkubatory zamknięte.

Ta aparatura również była niezmiernie wyczekiwana przez personel oddziału, gdyż pozwoliła zastąpić wyeksploatowane, kilkunastoletnie urządzenia.

ZOBACZ TEŻ:

W maju tego roku beneficjentem Fundacji WOŚP została także Klinika Pediatrii, Gastrologii i Reumatologii Dziecięcej szpitala „Zdroje”, do której trafił nowoczesny aparat USG umożliwiający wykonywanie zabiegów biopsyjnych stawów u najmłodszych pacjentów zmagających się z chorobami reumatoidalnymi.

Kwota otrzymanych przez szpital „Zdroje” w tym roku darowizn od WOŚP to blisko milion złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: 27. finał WOŚP. Ile pieniędzy zebrała Orkiestra?

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

WOŚP 2019 w SZCZECINIE:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński