Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Pomorzanach w Szczecinie wziął udział w akcji pobierania krwi pępowinowej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Krew pępowinowa jako ratunek dla chorych. Kolejna ważna akcja szpitalu na Pomorzanach
Krew pępowinowa jako ratunek dla chorych. Kolejna ważna akcja szpitalu na Pomorzanach mat. prasowe
Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych. A te są nieocenionym skarbem. Podobnie jak szpik kostny mogą uratować komuś życie – zarówno samemu dawcy komórek, jak i innej osobie, której zostaną przeszczepione. Dlatego Klinika Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie przystąpiła do akcji zorganizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych dotyczącej pozyskiwania krwi pępowinowej od rodzących kobiet.

Komórki macierzyste są tzw. komórkami wielopotencjalnymi - mają zdolność do samoodnowy, a oprócz tego to właśnie z nich mogą powstawać wszystkie tkanki organizmu: kostna, mięśniowa, nerwowa, łączna oraz same krwinki. Wykorzystuje się je w przeszczepach autologicznych (gdy komórki macierzyste dawcy są przeszczepiane jemu samemu) oraz allogenicznych (gdy dawca przekazuje komórki innej osobie – zarówno biorcy spokrewnionemu jak i niespokrewnionemu). Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są przy tym dużo bardziej skuteczne niż macierzyste innych dawców. Przeszczepiane są np. w przypadku konieczności odbudowy układu krwiotwórczego i odpornościowego, są ratunkiem w przypadku leczenia chorób nowotworowych czy metabolicznych. To praktycznie niemożliwy do wyprodukowania optymalny lek.

To dlatego w tym roku, z okazji Światowego Dnia Krwi Pępowinowej (15 listopada), Klinika Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie przystąpiła do akcji pozyskiwania krwi pępowinowej, od kobiet, które rodziły dzieci na oddziale w dniach między 1 a 4 listopada. Panie oddawały ją z przeznaczeniem do ogólnego pożytku i dyspozycji publicznej dla potrzebujących biorców.

Do 3 listopada zgodę na pobranie wyraziło osiem pań - kobiety są coraz bardziej świadome znaczenia i roli komórek macierzystych i krwi pępowinowej. Od paru lat widać, że wiele z nich, będąc w ciąży, rozważa pobranie krwi dla swoich prywatnych celów (na wypadek chorób). Tym razem, kiedy miały przekazać ją innym potrzebującym – także były chętne i chciały pomóc.

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne jest równoznaczne ze zrzeczeniem się do niej praw (zostaje ona przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT). Krew pępowinowa pobierana jest podczas porodu. Szpital zabezpiecza i przechowuje przesyłki do momentu odbioru i dostarczenia do PBKM przez kuriera.

Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która odbywa się w polskich szpitalach po raz szósty. Wzięło w niej udział 12 wybranych szpitali w Polsce. Głównym celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych

ZOBACZ TEŻ:

Niepodległą mamy we krwi! Piknik połączony z akcją krwiodawstwa

Akcja "Niepodległą mamy we krwi" przy Szmaragdowym w Szczeci...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński