Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Pomorzanach w Szczecinie dostał nowy sprzęt. Ma on uchronić przed rakiem

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pracownia Kolposkopowa szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach ma nowy sprzęt, który może uchronić przed rakiem. Kolposkop gwarantuje doskonałą jakość badania i umożliwia właściwą diagnostykę w profilaktyce raka szyjki macicy.

Kolposkop jest wykorzystywany we wczesnej diagnozie przedinwazyjnych oraz inwazyjnych zmian nabłonka dróg rodnych. Zastosowanie tego urządzenia podnosi skuteczność stawianych diagnoz ginekologicznych i wykonywanych zabiegów. Kolposkop jest mikroskopem, przy użyciu którego można uzyskać trójwymiarowy obraz, w powiększeniu od 4 do 50 razy. Pozwala na wychwycenie pierwszych symptomów raka szyjki macicy i wdrożenie leczenia. Dzięki temu pacjentka ma duże szanse na zatrzymanie rozwoju choroby.

- Nowy kolposkop zapewnia doskonały trójwymiarowy obraz pola zabiegowego – podkreśla dr Małgorzata Wężowska, ginekolog-położnik Pracowni Kolposkopowej szpitala klinicznego Nr n2 PUM. - Dzięki znakomitej optyce i wielokrotnym powiększeniom a także doskonałym systemom oświetlenia umożliwia właściwą wczesną diagnozę.

Oprócz kolposkopu Pracownia otrzymała jeszcze ekran i podłączenie do kolposkopu wraz z system do archiwizacji. Pozwala to pacjentce na oglądanie obrazów z wykonywanego badania.

Kolposkopia jest jednym z najważniejszych, obok badań cytologicznych, badań układu rozrodczego kobiety. Nie powoduje powikłań i jest bezpieczne dla pacjentki. Może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, także w czasie ciąży. Miesięcznie w Pracowni Kolposkopowej szpitala na Pomorzanach, badanie wykonuje się u prawie siedemdziesięciu pacjentek. Nowy sprzęt został kupiony w ramach większej inwestycji – modernizacji i rozbudowy klinik ginekologiczno-położniczo-neonatologicznych. Kosztował ponad 77 tys. zł.

Rocznie w Polsce na raka szyjki macicy choruje około 3000 kobiet. Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się blisko pół miliona przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu, z czego ponad połowa chorych umiera. Badania dowiodły, że ryzyko rozwoju raka szyjki macicy można zredukować poprzez profilaktykę i wczesną diagnozę.

ZOBACZ TEŻ:

Chirurdzy naczyniowi ze szczecińskich Pomorzan rozbroili "ty...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński