MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpetną ścianę zasłonili muralem. Nie wszystkim się podoba

Wioletta Mordasiewicz
Mural w śródmiejskim kwartale powstał w dziesięć dni. Wśród mieszkańców zdania na jego temat są podzielone.
Mural w śródmiejskim kwartale powstał w dziesięć dni. Wśród mieszkańców zdania na jego temat są podzielone. Wioletta Mordasiewicz
Mural na ścianie bloku w śródmieściu jest zakończony. Tymczasem sprawia wrażenie niedokończonego. - Tak ma być - mówią autorzy projektu.

Mural powstał w ciągu dziesięciu dni. W trakcie prac Michał Zadroga, specjalizujący się w malunkach na budowlach musiał zrobić przerwę, bo malowaniu nie sprzyjała pogoda.

- Jestem zadowolony - mówi pan Michał z Opola. - To mój pierwszy tak duży mural. Przyznaję, że podczas malowania byłem w stresie. Teraz czuję ulgę.

Nieco innego zdania są stargardzianie, którzy niecierpliwie czekali na efekt jego pracy.

- Mnie się nie podoba - mówi pan Krystian, mieszkaniec ulicy Wojska Polskiego. - Sprawia wrażenie niedokończonego. Nie bardzo rozumiem intencje autora tego malunku. Dlaczego zostawił na górze taki wielki pusty plac?

Także pracownicy wykonujący roboty w tym kwartale mają mieszane uczucia.

- Byłoby lepiej, gdyby malunek był na całej ścianie - komentują.

Na ścianie w odnowionym kwartale jest fragment ul. Wojska Polskiego sprzed stu laty. Wówczas była to Bergstrasse. Widok uwieczniony na ścianie powstał na podstawie widokówki. Zrobienie murala było pomysłem na zasłonięcie ściany budynku.

- Jego właściciel nie chciał partycypować w kosztach rewitalizacji - tłumaczą przedstawiciele Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Dlatego szukaliśmy rozwiązania kwestii szpetnej ściany. Prezes zobaczył prace pana Michała i zaproponował mu zasłonięcie malunkiem brzydkiej ściany.

- Mural przedstawia dwa przenikające się światy - wyjaśnia Michał Zadroga. - Pierwszy plan jest wyraźny, drugi zanikający. To ma sens. Ten mural pozwoli mieszkającym w kwartale stargardzianom na chwilę cofnąć się w czasie, zobaczyć jak wyglądała ich uliczka przed stu laty.

TBS nie ujawnia kwoty jaką zapłaciło artyście z Opola. Jak mówi on sam, dostał więcej niż chciał.

A Wy co sądzicie o muralu? Czekamy na komentarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński