Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szokujące zachowanie szczecińskiej prokuratury: policja nasłana na naukowców

Mariusz Parkitny
Ośrodek Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie
Ośrodek Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie Wikipedia
Szczecińska prokuratura wysłała policjantów, by sprawdzili, czy podczas konferencji naukowej wykładowcy myśli lewicowych filozofów nie propagują totalitarnego ustroju państwa. W tle Karol Marks, a w świecie nauki niedowierzanie.

Od środy do niedzieli w ośrodku Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie odbywała się konferencja poświęcona „Filozoficznym źródłom nowoczesnej Europy”. Okazją była dwusetna rocznica urodzin filozofa Karola Marksa. Informacje o spotkaniu są publicznie dostępne.


Aktualizacja, godz. 10.20:
Prokuratura (na razie) milczy w sprawie najazdu na konferencję naukowców

Dziś mamy poznać powody wizyty policjantów podczas naukowej konferencji w Pobierowie na temat Karola Marksa. Policjanci działali na polecenie szczecińskiej prokuratury rejonowej Szczecin-Zachód. Od rana próbujemy dowiedzieć się dlaczego śledczych interesuje konferencja kilkudziesięciu naukowców. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie nie odbiera na razie telefonów. Ustaliliśmy, że policja ma dokument z prokuratury, w którym prokurator poleca funkcjonariuszom wejście na konferencję. Prokuratura chciała wiedzieć, czy to co się dzieje na konferencji nie było propagowaniem komunizmu.Sprawa wywołała szok w środowisku naukowym.

Od środy do niedzieli kilkudziesięciu naukowców spotkało się na konferencji poświęconej myśli filozoficznej Karola Marksa. Okazją była dwusetletnia rocznica urodzin filozofa.

Nie jest jasne, czy policjanci w ogóle mogli wkraczać na konferencję, bo uczelnie wyższe są autonomiczne i działania policji powinny mieć zgodę rektora.

Tymczasem po skandalu uaktywnili się politycy. Konferencję na ten temat organizuje SLD., Także PO będzie domagać się wyjaśnień.


W konferencji bierze udział kilkadziesiąt osób, głównie pracowników naukowych, w tym pięciu profesorów polskich uczelni. Uniwersytet Szczeciński reprezentuje prof. Jerzy Kochan z Zakładu Filozofii US. Choć konferencja była poświęcona głównie Marksowi, nie brakowało innych tematów. Np. „Przestrzenie polityczne w myśli teoretycznej późnego Zygmunta Baumana”.

W piątek konferencję przerwali policjanci z komisariatu w Rewalu.

- Policja sprawdzała, czy nie prowadzimy „antynarodowej działalności” i fotografowała nasze wydawnictwa, tzn. dostępną także w internecie „Nową Krytykę”, a także spisała organizatora. Wszystko na terenie naukowej konferencji i ośrodka będącego ośrodkiem uniwersyteckim. Witamy w polskiej demokracji - relacjonował Tymoteusz Kochan, przewodniczący Koła Naukowego Krytyki Marksistowskiej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Według uczestników, policjanci chcieli wiedzieć, czy konferencja naukowców nie jest związana z działalnością antynarodową w rozumieniu ustawy o IPN lub czy nie spełnia znamion propagowania totalitarnych praktyk w rozumieniu konstytucji (tymczasem niedawna nowelizacja ustawy o IPN zaostrzająca kary za działalność antynarodową miała nie dotyczyć badań naukowych - red.).

Okazuje się, że policjanci działali na polecenie Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód.

- Policjanci wykonywali czynności na polecenie prokuratora pod kątem, czy nie doszło do zachowań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 256 § 1 kk. i publicznego propagowania innego totalitarnego ustroju państwa. Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności - wyjaśnia podkom. Zbigniew Frąckiewicz.

- Nic nie wiem o takiej sprawie - mówiła w niedzielę prokurator Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego nie został poinformowany o akcji policji na naukowej konferencji. Dziś ma domagać się wyjaśnień.

Więcej o tej sprawie przeczytasz tutaj:

Zobacz także: Dyktando Uniwersyteckie w Szczecinie 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński