Szło jak po grudzie

stez, 13 grudnia 2004 r.
Iwona Brzozowska zdobyła w sobotę cztery gole. Za mało, by pokonać Jelfę.
Iwona Brzozowska zdobyła w sobotę cztery gole. Za mało, by pokonać Jelfę. Andrzej Szkocki
Szczypiornistki Łącznościowca po serii zwycięstw przegrały na własnym parkiecie z Jelfą Jelenia Góra. W tym meczu każdy wynik byłby sprawiedliwym rozstrzygnięciem. W samej końcówce lepiej zaprezentowały się przyjezdne.

W hali przy ul. Twardowskiego zmierzyły się dwa równorzędne zespoły. Szczeciniankom od samego początku szło jak po grudzie. Wiele strat, niedokładności przy wyprowadzaniu kontr, brak pomysłu na zakończenie ataku pozycyjnego. Jednak przez cały czas były blisko Jelfy. Przyjezdne prowadziły różnicą 1-3 bramek, a na 10 minut przed końcową syreną Łącznościowiec wyszedł nawet na jednobramkowe prowadzenie. Niestety, podopiecznym Grzegorza Gościńskiego zabrakło zimnej krwi i wiary w odniesienie zwycięstwa.

Łącznościowiec Szczecin - Jelfa Vitaral Jelenia Góra 28:31 (13:15)

Łącznościowiec: Szywierska - Sawicka 8, Całużyska 8, Rogucka 4, Brzozowska 4, Andrzejewska 2, Piontke 2, Zaniewska, Stefaniuk.

Jelfa: Kowalczyk, Czarna - Wypycha 7, Młot 7, Szafulska 6, Augustyniak 5, Oreszczuk 3, Dyba 2, Bąkowska 1.

Kary: 6 minut - 12 minut. Sędziowali: Mirosław Majchrowski i Piotr Wojdyr (obaj Gdańsk). Widzów: 500.

Relację ze spotkania można zastąpić kilkoma sytuacjami, w których Łącznościowiec mógł zyskać kontakt lub wyższą przewagę nad Jelfą, jednak tak się nie stało. Na przeszkodzie stanęła w sobotę słabsza dyspozycja całego zespołu oraz równa gra rywalek. Szczecinianki miały tylko momenty, w których dominowały na parkiecie. Zabrakło pomysłu na skuteczną grę.

Łącznościowiec nie wykorzystał czterech rzutów karnych. Rezerwowa bramkarka Jelfy Izabela Czarna łapała dosłownie wszystko. Gorzej niż zwykle funkcjonował kontratak szczecińskiego zespołu. Dalekie podania Szywierskiej nie zawsze dochodziły celu i zamiast kolejnych bramek notowaliśmy kolejne straty. Nasze słabiej broniły. Szczególnie w pierwszej połowie i w końcówce meczu.

- 31 straconych bramek wystarczy za komentarz - mówił po meczu Grzegorz Gościński, trener Łącznościowca. - To stanowczo za wiele.
Przy stanie 7:7 szczecinianki ostrzeliwały w dogodnych sytuacjach słupki i poprzeczkę bramki Kowalczyk. Monika Andrzejewska, Joanna Sawicka, nawet dalekim rzutem przez całe boisko Sołomija Szywierska - nie zmieściły piłki w siatce. Wreszcie ta 50 minuta, kiedy po rzucie Iwony Brzozowskiej Łącznościowiec objął prowadzenie 25:24.

Szczecinianki grały wówczas z przewagą jednej zawodniczki, jednak mimo kilku okazji nie podwyższyły rezultatu, a Anita Augustyniak szybko wyrównała z rzutu karnego. Chwilę potem ponownie Brzozowska świetnie wybiegła do kontry, jednak próbowała lobować bramkarkę w sytuacji sam na sam. Nie udało się, a Jelfa odzyskała prowadzenie.

No i na samym końcu kwestia odpowiedzialności. Nie może być tak, że jedna zawodniczka kończy rzutami akcje. Kamila Całużyńska już w pierwszej połowie oddychała ciężko. Zdobyła pięć goli. W drugiej już tylko trzy.

- Zajechała się - mówił Gościński. - Gdyby była Olena Naumienko, ktoś przejąłby ciężar odpowiedzialności za "Kamę".

Sędziowie pokazywali "czas", więc piłka wędrowałą do Kamili, a ta - chcąc nie chcąc - musiała rzucać. Tylko pogratulować, że kilka rzutów z biodra, z nieprzygotowanych pozycji, wpadło do bramki.
Najjaśniejszą postacią naszego zespołu była Joanna Sawicka, jednak sama nie była w stanie przechylić szali na korzyść Łącznościowca.

Za tydzień ostatni w tym roku ligowy mecz - z Gościbią Sułkowice.

Pozostałe wyniki:

EB Start Elbląg - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 41:23 (20:8), KU AZS Politechnika Koszalin - Sośnica Gliwice 30:24 (13:10), Łącznościowiec Szczecin - Vitaral Jelfa J.Góra 28:31 (13:15), Nata AZS AWFiS Gdańsk - Meble-Ryś Gościbia Sułkowice 43:19 (26:9), Zagłębie Lubin - Zgoda Ruda Śląska 23:18 (9:11), SPR Lublin - Pogoń 1922 Żory 30:22 (16:13).