Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlabany w górze, a pociąg przejechał. Mamy filmik od kierowcy

Grzegorz Drążek
Sytuacja na przejeździe kolejowym w Węgorzynie
Sytuacja na przejeździe kolejowym w Węgorzynie Internauta
Na przejeździe kolejowym w Węgorzynie pociąg towarowy przejechał w momencie, kiedy szlabany były podniesione i nie świeciły żadne światła ostrzegawcze. Internauta uważa, że to niebezpieczna sytuacja. Kolej odpowiada, że kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Do zdarzenia doszło dzisiaj około godziny 9.20 w Węgorzynie w powiecie łobeskim, na przejeździe kolejowym w pobliżu dworca kolejowego.

Przejazd ma szlabany i sygnalizację świetlną.

- Szlabany były w górze, żadne światła ostrzegawcze nie świeciły, nic nie wskazywało, że jakiś pociąg może nadjechać, a tu nagle jednak nadjechał pociąg towarowy - mówi internauta, który był świadkiem zdarzenia i przesłał nam filmik. - Dobrze że kierowcy, którzy zbliżali się wtedy do przejazdu, w porę zobaczyli nadjeżdżający pociąg i się zatrzymali.

Co na to kolej? Przesłaliśmy filmik internauty do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i poprosiliśmy o wyjaśnienia.

- Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej Szczecinek - Runowo Pomorskie, na której leży przejazd kolejowo-drogowy w Węgorzynie, jeden tor jest wyłączony z ruchu - wyjaśnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Pociągi przejeżdżają po drugim torze. Pierwszy jest wykorzystywany wyłącznie do przejazdów technicznych i pociągów wykonawcy, dowożących materiał na plac budowy. Do takiej sytuacji doszło dziś, co widać na przesłanym filmie.

Radosław Śledziński zapewnia, że rogatki i sygnalizacja świetlna na przejeździe działają prawidłowo.

- Urządzenia włączają się automatycznie w momencie, gdy do przejazdu zbliżają się pociągi jadące po czynnym obecnie torze - czytamy dalej w wyjaśnieniach. - W przypadku pociągów technicznych wykorzystujących zamknięty tor urządzenia na przejeździe nie są włączone. Obowiązują procedury bezpieczeństwa. Za każdym razem przedstawiciel wykonawcy wstrzymuje w takim przypadku ruch samochodów, po czym zezwala na jazdę pociągu. Jednocześnie, ze względów bezpieczeństwa, prędkość składów technicznych pokonujących przejazd w Węgorzynie została ograniczona do ok. 20 km/h. Jest to zgodne z przepisami.

Internauta, który poinformował nas o dzisiejszej sytuacji na przejeździe kolejowym w Węgorzynie, mówi że nikt ruchu samochodowego nie wstrzymywał.

- Nie było żadnych sygnałów, że nadjeżdża pociąg - mówi.

Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypomina, że niezależnie od ułożenia rogatek i działania sygnalizacji, kierowcy są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejazdu kolejowo-drogowego.

- Wynika to z przepisów ruchu drogowego - wyjaśnia. - Obligują ich do tego również znaki ostrzegawcze, informujące o przejeździe, które znajdują się po jego obu stronach. Bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych, szczególnie w sytuacjach zagrożenia, zwiększają też żółte naklejki. Od 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały nimi wszystkie skrzyżowania torów z drogami. Blisko 14 tys. naklejek umieszczono na słupku rogatki lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Naklejki zawierają indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numer awaryjny. Należy z nich korzystać w przypadku niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowym lub usterki urządzeń. Z informacji na żółtej naklejce skorzystano dotąd ponad 400 razy. Ponad 20 zgłoszeń wymagało wstrzymania ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński