Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Szczecinie po reformie edukacji? Nadal nie wiadomo co po Gimnazjum 7 [zdjęcia, wideo]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Radni nie podjęli żadnego stanowiska w sprawie Gimnazjum nr 7.

Kilka godzin trwała dyskusja na temat przyszłości dwóch szkół wzbudzających największe kontrowersje przy przekształcaniu siatki szkół w Szczecinie.

Radni przegłosowali przeniesienie klas VII ze Szkoły Podstawowej nr 48 do budynku Gimnazjum nr 18, w którym docelowo powstanie nowa szkoła podstawowa z nowym rejonem.

- Szkoła Podstawowa nr 48 jest w tej chwili przepełniona - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty. - W 17 salach trzeba pomieścić 31 oddziałów, co już teraz stanowi problem. Mimo odciążenia rejonu przez nową szkołę będzie potrzeba rozbudowy SP 48. W następnym roku będzie około 100 uczniów z rejonu, co oznacza 4 nowe oddziały. Są dwie możliwości: przenieść całe klasy do nowej szkoły lub przenieść pojedynczych uczniów na wniosek rodziców.

Teraz lekcje w SP 48 lekcje trwają do godz. 16.15, gdyby pozostały tam obecne klasy VI, lekcje trwałyby jeszcze dłużej.

- W tej chwili w naszej szkole jest bardzo dużo skarg rodziców na przepełnienie w szkole - mówi Iwona Górska, dyrektor SP 48. - Pozostawienie VII klas pogorszy sytuację. Reforma dąży do likwidacji dwuzmianowości.

W Gimnazjum nr 18, gdzie ma powstać nowa szkoła jest 18 sal lekcyjnych.

Trudniejsza sytuacja jest z Gimnazjum nr 7, w którym rodzice i nauczyciele chcą stworzyć liceum. Na sesję przyszli z transparentami „Trzy warianty to fikcja”, „Jesteśmy gotowi na zmiany czy wy także?”, „Potrzebujecie budynku, a nie edukacji”

- Nasza szkoła opiera się na pięknych tradycjach związanych z naszym patronem, z Sybirakami - mówi Ewa Zagubień, dyrektor Gimnazjum nr 7. - Co powiemy Sybirakom, którzy powoli odchodzą? Pozwólcie nam stworzyć liceum imienia Sybiraków.

Według Wydziału Oświaty z trzech wariantów: stworzenie liceum w miejsce gimnazjum, stworzenie nowej szkoły podstawowej w miejsce gimnazjum i włączenie w struktury Szkoły Podstawowej 37, najkorzystniejszy jest ostatni wariant, który zapewnia pracę wszystkim nauczycielom. Podawany jest też argument, że inne licea stracą na powstaniu nowego.

- Dla kogo będzie ta szkoła? - pyta Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. - Już dzisiaj licea na prawobrzeżu mają problemy z naborem. Budynek w okresie przejściowym pozwoli nam w okresie przejściowym rozluźnić SP 37. W przyszłych latach chcemy stworzyć tam przedszkole i żłobek. Po wszystkich analizach będę rekomendował radnych włączenie Gimnazjum nr 7 w strukturę SP 37.

Radni nie podjęli stanowiska w tej sprawie.

Zobacz też:

Szczecin. Komisja edukacji: trzeba wzmocnić licea

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński