Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły ponadgimnazjalne w regionie ogłosiły listy uczniów przyjętych do pierwszych klas

Alina Konieczna
Kandydaci do II LO Władysława Broniewskiego w Koszalinie w napięciu szukali swoich nazwisk na liście przyjętych.
Kandydaci do II LO Władysława Broniewskiego w Koszalinie w napięciu szukali swoich nazwisk na liście przyjętych. Fot. Bartosz Ignasiak
Tegoroczną nowością w Koszalinie był nowy sposób rekrutacji; nabór prowadzono metodą elektroniczną.

Wszystko stało się jasne punktualnie o godzinie 15, gdy szkoły wywiesiły listy. Ale tak naprawdę, to dopiero pierwsza odsłona rekrutacji do liceów i techników. Kandydaci jeszcze mogą zmienić zdanie. Do wtorku muszą dostarczyć oryginały świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu do tej szkoły, którą ostatecznie wybrali.

- My mamy komplet i raczej nie należy spodziewać się zmian - powiedział nam Rafał Janus, dyrektor I LO Stanisława Dubois. - Wszyscy kandydaci wybierali nas jako szkołę pierwszego wyboru. Przyjmiemy 240 uczniów do ośmiu pierwszych klas. Aby dostać się do klasy biologicznej, trzeba było mieć minimum 164 punkty. To bardzo wysoki próg. Średnio w naszej szkole przyjmowaliśmy od 150 punktów.
W rozgrywce o przyjęcie do szkoły liczą się właśnie punkty. Każdy uczeń mógł ich zdobyć maksymalnie 200: po 50 za obie części egzaminu, 80 za świadectwo i 20 za dodatkowe kryteria ustalone przez szkołę.

W Koszalinie po raz pierwszy nabór jest prowadzony metodą elektroniczną. W najbardziej popularnych ogólniakach - I LO, II LO i V LO listy są zamknięte. Mogą nastąpić drobne zmiany, gdy ktoś zdecyduje się wybrać inną szkołę. Ponad 100 wolnych miejsc jest jeszcze w VI LO przy ul. Podgórnej.

- Od rana byłam zdenerwowana - dzieliła się wrażeniami Lucyna Poszyler, mama Karoliny, starającej się o przyjęcie do LO Broniewskiego. - Córka musiała wyjechać, ja przyszłam sprawdzić listę. Tak się cieszę, bo Karolinka dostała się do klasy językowej.
I LO im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku w przyszłym roku szkolnym utworzy siedem pierwszych klas. - Listy są kompletne, jednak na pewno nie ostateczne - usłyszeliśmy od dyrektora Jerzego Kani. - Uczniowie składali podania do trzech szkół i dopiero teraz podejmą ostateczną decyzję. Największą popularnością cieszy się klasa humanistyczno-prawna z językiem łacińskim.

Zespół Szkół Morskich w Darłowie przyjmie uczniów do techników dla nawigatorów morskich, mechaników okrętowych, a także informatyków i hotelarzy. - W poniedziałek zacznie się ruch, młodzież przyniesie oryginały świadectw - powiedziała nam Agnieszka Mickiewicz, pełniąca obowiązki dyrektora. - We wtorek dowiemy się, ilu będziemy mieli uczniów.

30 czerwca szkoły znów wywieszą listy - tym razem tych, którzy potwierdzili wolę nauki w szkole. Jeśli ktoś nie znajdzie swojego nazwiska w żadnej szkole, ma czas na złożenie podania od 1 do 3 lipca tam, gdzie są jeszcze miejsca.
Wyniki uzupełniającej rekrutacji zostaną ogłoszone
6 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński