Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły czeka wiele zmian przy reformie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Znamy wstępne propozycje przekształceń szczecińskich szkół.

Wydział Oświaty przedstawił propozycje zmian w szczecińskich szkołach. Teraz będą one omawiane z rodzicami i nauczycielami.

- Do końca lutego powinniśmy przejść przez okres konsultacji i chcę, żeby brali w nich udział wszyscy zainteresowani - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. - Przyjęliśmy wariant wchłaniania samodzielnych gimnazjów w struktury szkół podstawowych, co gwarantuje zachowanie miejsc pracy dla nauczycieli. Równocześnie będziemy też wygaszać gimnazja i tworzyć nowe szkoły podstawowe w ich miejsce.

Proponowane przez Zespół ds. Reformy Oświaty rozwiązania zakładają utworzenie 5-7 nowych szkół podstawowych, a także zmianę obwodów już istniejących placówek, wygaszenie funkcjonowania szczecińskich gimnazjów, stworzenie dwóch nowych liceów ogólnokształcących oraz jednego nowego wyspecjalizowanego technikum. Wszystkie budynki, które obecnie znajdują się w tak zwanej bazie oświatowej, pozostaną w niej i zostaną wykorzystane na inne cele związane z edukacją młodych szczecinian. Miasto nie planuje sprzedaży jakiegokolwiek budynku oświatowego.

W miejsce 52 przedszkoli powstanie 54-55, liczba szkół podstawowych zwiększy się z 43 do maksymalnie 48-50, 37 gimnazjów będzie stopniowo wygaszanych, 20 liceów zaspokaja obecne potrzeby mieszkańców, ale po konsultacjach mogą powstać dwa nowe licea, na pewno powstanie dodatkowe technikum przy ul. Niemierzyńskiej: w budynku Gimnazjum nr 6 powstanie technikum nowych technologii w oparciu o bazę Parku Naukowo-Technologicznego.

Do dyskusji pozostają dwa gimnazja - nr 7 przy ul. Nałkowskiej i nr 10 przy ul. Siemiradzkiego.

- W obu przypadkach te gimnazja mają w okolicy kilka szkół, które powinny pomieścić kilka 8 roczników szkół podstawowych - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty. - Wydzielenie tych rejonów może spowodować puste przestrzenie. Drugi wariant to przekształcenie ich w liceum. Problemem jest tu niż demograficzny. Trzeci wariant to włączenie w struktury szkoły podstawowej.

Wszystkie warianty będą dyskutowane podczas konsultacji 17 stycznia na komisji ds. edukacji, podczas której szczegółowo zostaną omówione placówki na terenie dzielnicy Północ i Zachód. Tydzień później - Śródmieście i Prawobrzeże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński