Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne wydatki. Planuj, kupuj, oszczędzaj

Partnerem odcinka jest Allegro smart
Przygotowanie dziecka do zajęć pochłania czas i wiąże się z wydatkami. Ale spokojnie, ogarnięcie finansów nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy mieć dobry plan.

W Polsce około 4,6 mln dzieci rozpoczęło już rok szkolny. Wyposażenie ich w podręczniki, przybory, ubrania i pozostałe niezbędne na początku września sprzęty jest dla rodziców sporym wyzwaniem finansowym. Jednak wydatki na ucznia nie kończą się na podstawowej wyprawce. Przez kolejne miesiące rodzice będą ją uzupełniać, pokrywać koszty związane z wykorzystaniem sprzętu sportowego, dojazdów, zajęć dodatkowych, wycieczek i „zielonych i białych szkół” czy też codziennego wyżywienia dziecka. Badanie wykonane na potrzeby Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny - Rodzina w Szkole” pokazuje, że miesięczny koszt, jaki w tym czasie ponosi większość rodzin w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły, to najczęściej od 101 do 500 zł.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy dziecko chodzi do szkoły niepublicznej. Samo czesne w takich placówkach to miesięczny wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wyprawka w komplecie

Sprawą podstawową, z którą na początku września każda rodzina musi się zmierzyć, jest skompletowanie niezbędnych przyborów i pomocy szkolnych. Wprawdzie supermarkety i sklepy papiernicze dość wcześnie wypuszczają swoje oferty dla uczniów, jednak zawsze warto szukać konkurencyjnych propozycji. A tych jest naprawdę sporo.

Rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić i pieniądze, i czas są, zakupy online. Dlatego rodzice coraz częściej - zarówno podręczniki, jak i akcesoria - kupują właśnie w sklepach internetowych. W sieci nie ma kolejek, zamówienie można złożyć w dowolnym momencie, dosłownie o każdej porze. I - co istotne - nie przepłacimy. Koszt najtańszej wyprawki dla pierwszoklasisty, którą skompletujemy w sklepie stacjonarnym, to ok. 350 zł. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci i jeśli są starsze, wydatki zdecydowanie rosną. W sieci zaś za najtańszą wyprawkę szkolną trzeba zapłacić około 160 złotych. Ponadto wybór produktów proponowanych online jest ogromny, nie ma problemu z dostępnością, jest też szeroka paleta ofert różnych sprzedawców, można porównywać produkty, nawet szczegóły i „polować” na promocje bez konieczności wychodzenia z domu - czym sklepy stacjonarne nie mogą kusić.

Jest jeszcze jeden istotny argument - robienie zakupów z dziećmi to niełatwe zadanie. Często ich potrzeby i cel, z jakim rodzice idą do sklepu - znacząco się różnią. W takiej sytuacji łatwo można wydać znacznie więcej niż chcieliśmy. Dlatego warto razem z dziećmi przygotować szczegółową listę potrzebnych do szkoły rzeczy, zawsze wysłuchać ich zdania, ale samo zamówienie złożyć w najbardziej dogodnym dla nas momencie.

Z kalendarzem będzie lżej

Tak czy inaczej edukacja to spory koszt, ale pamiętajmy, że nie tylko we wrześniu. Aby w ciągu całego roku nauki mieć kontrolę nad wydatkami i dokładnie wiedzieć, ile tak naprawdę pieniędzy nam potrzeba, warto planować, tworząc kalendarz wydatków. Może się okazać, że część trzeba było zaplanować zupełnie inaczej, odróżniając te niezbędne od niekoniecznych. I zwyczajnie trochę zaoszczędzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkolne wydatki. Planuj, kupuj, oszczędzaj - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński