Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolna fobia: paniczny lęk przed matematyką

opr. jsz
Fobią psychologowie nazywają obsesyjny, choć nieuzasadniony strach przed pewnymi przedmiotami lub sytuacjami. Choć zaburzenie to jest przedmiotem badań naukowych od kilkudziesięciu lat, niewiele konkretnego można powiedzieć na temat jego przyczyn.

Tymczasem szacuje się, że chorobliwe lęki występują u ok. 5 proc. ludzi, przy czym u kobiet notuje się je dwukrotnie częściej niż u mężczyzn. Ludzie mogą się bać w niewytłumaczalny sposób niemal wszystkiego. Psychologowie opisali setki fobii. Jedne z nich, takie jak: lęk przed pająkami, ciemnością, zamknięciem czy otwartą przestrzenią, są stosunkowo częste, inne spotyka się niezmiernie rzadko. Jednak źródło strachu nie jest aż tak ważne. Przede wszystkim liczy się natężenie reakcji nerwicowej. Jeśli jest silna, może uniemożliwić człowiekowi funkcjonowanie.

Zaburzenie psychiczne opisane jako paniczny lęk przez zadaniami matematycznymi zidentyfikowali psycholodzy z uniwersytetu w Cleveland w USA. Spostrzegli oni, że niektórzy uczniowie zdradzają typowe objawy fobii, kiedy każe im się rozwiązywać nawet najprostsze zadania matematyczne.

Strach dosłownie paraliżuje im umysł. Takim osobom trudność sprawia nawet tabliczka mnożenia, choć mają normalny poziom inteligencji. Szczególnie łatwo wpadają w przerażenie w sytuacjach publicznych, na przykład gdy muszą rozwiązać zadanie przy tablicy. Wtedy ataki strachu mogą być tak obezwładniające, że uniemożliwiają racjonalne myślenie.

Badacze stwierdzili u takich uczniów, zmuszanych do rozwiązywania działań arytmetycznych, wyraźny wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie pracy serca. U większości wystąpiły również przejściowe zaniki pamięci krótkotrwałej. Tymczasem podstawowe umiejętności matematyczne zależą w dużym stopniu od tej właśnie funkcji umysłu.

Osoba ogarnięta paniką nie może sobie poradzić z rachunkami. To z kolei wzmacnia w niej lęk przed matematyką. Fobię matematyczną można usunąć, pod warunkiem że dziecko zostanie wcześnie skierowane do doświadczonego psychologa. Badacze uważają, że najskuteczniejszą formą leczenia jest zastosowanie tzw. terapii behawioralnej, której celem jest zmiana niepożądanych postaw i zachowań za pomocą specjalnych treningów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński