Szkółki leśne. To tutaj rośnie nowe pokolenie lasów

Materiał informacyjny Lasów Państwowych
Już niedługo leśników czeka bardzo ważne zadanie - jak co roku, wczesną wiosną ruszy wielka akcja sadzenia drzew. Aby wprowadzić w leśne ostępy nowe pokolenie lasu, potrzebne są jednak sadzonki. Miejscem, gdzie hoduje się materiał sadzeniowy z nasion drzew i krzewów, jest szkółka leśna. Wszystkie szkółki leśne Lasów Państwowych produkują aż 800 mln sadzonek rocznie. Co ważne, sadzonki nie są produkowane wyłącznie na potrzeby lasów. Również i my korzystamy z tych zasobów! Przeczytajcie o roli szkółek nie tylko w życiu lasów, ale i naszym, w artykule poniżej.

Wiosna to idealny moment, by sadzić las. Lasy Państwowe sadzą około 500 milionów drzew rocznie, co daje tysiąc drzew na minutę. Aby jednak wykonać to zadanie, muszą mieć materiał sadzeniowy z nasion drzew i krzewów leśnych, który produkuje się w szkółkach leśnych. Sadzonki w dalszej kolejności przeznaczane są zarówno do odnowień, czyli ponownego wprowadzania młodego lasu na wyciętych powierzchniach, jak i zalesień - sadzenia na terenach, gdzie wcześniej nie było lasu.

Wszystkie prace szkółkarskie, począwszy od wyjęcia sadzonek po dostarczenie na miejsce sadzenia, muszą być wykonane z jak największą starannością. W dużym stopniu od nich zależy udatność zakładanych upraw leśnych, późniejszy rozwój drzewostanów, a nawet w efekcie końcowym jakość wyhodowanego surowca drzewnego. Wczesną wiosną, gdy gleba rozmarznie i wystarczająco osiąknie, pracownicy szkółki przystępują do wyjmowania sadzonek z ziemi - tłumaczą Lasy Państwowe.

Sadzonki mogą być wyjmowane na różne sposoby, ale bez względu na metodę, czynności te muszą być wykonane tak, aby nie dopuścić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Po wyjęciu z gleby materiał sadzeniowy podlega tzw. sortowaniu. Podczas tego etapu sprawdzane jest, czy sadzonki spełniają określone wymagania np. czy część nadziemna ma odpowiednią wysokość. Po przesortowaniu sadzonek układa się je w pęczki o określonej liczbie, a następnie odpowiednio zabezpiecza przed przesychaniem. Sposób przechowywania materiału sadzeniowego zależy od okresu, jaki będą oczekiwały na wysadzenie – sadzonki mogą wyruszyć w drogę na miejsce sadzenia niemal natychmiast po wyjęciu, ale również nawet po kilku miesiącach.

Fot. Lasy Państwowe

Jednym z ostatnich etapów jest transport. Po przewiezieniu i rozładunku sadzonek są one zadołowane w pobliżu miejsca sadzenia. Często dół z sadzonkami okrywany jest świerkowymi lub jałowcowymi gałęziami, aby ochronić je przed działaniem słońca, a także przed gryzoniami. Tak zabezpieczone sadzonki już tylko czekają na posadzenie - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Wszystkie szkółki leśne Lasów Państwowych produkują 800 mln sadzonek rocznie. Wysadzane są one na terenie nadleśnictw, w lasach prywatnych, parkach, na działkach i w przydomowych ogródkach. A skąd się wzięła nazwa “szkółki” leśne?

Szkółka, bo małe sadzonki, tak jak dzieci, uczą się tutaj życia. Tu się nimi opiekujemy, podlewamy je, dbamy o to, by nie zachorowały. A gdy już dorosną i kończy się okres, kiedy powinny być na szkółce, są sadzone w lesie - tłumaczy Michał Wojcieszkiewicz z Nadleśnictwa Żołędowo w filmie na kanale Lasów Państwowych Echa Leśne. I dodaje: W szkółce jest wiele gatunków drzew i krzewów, ale ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Niektóre lubią więcej światła, inne więcej cienia. Samo położenie szkółki też nie jest przypadkowe, bo musi ona być skierowana swoimi kwaterami w odpowiednie strony świata.

Warto podkreślić, że sadzonki nie są produkowane wyłącznie na potrzeby Lasów Państwowych. Leśnicy zaczęli również hodować gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Każdej wiosny i jesieni są prowadzone sprzedaże detaliczne. W jednostkach Lasów Państwowych można też kupić nasiona - baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania kwalifikowanych nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Swoje bogate doświadczenia w szkółkarstwie i nasiennictwie leśnicy udostępniają także w formie doradztwa lub szkoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkółki leśne. To tutaj rośnie nowe pokolenie lasów - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie