Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie wojskowe w "Dwunastce". Wzięło udział niemal 150 elewów!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przed nimi prawie miesięczne szkolenie w jednostkach 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Elewi wiążą swoją przyszłość z wojskiem.

Wszyscy zgłosili się ochotniczo, aby bliżej poznać specyfikę służby wojskowej i być może w przyszłości podjąć próbę ubiegania się o wstąpienie w szeregi żołnierzy zawodowych.

- Wcieliliśmy prawie 150 ochotników do służby przygotowawczej w trzech jednostkach 12 SDZ: 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 2 Brygadzie Zmechanizowanej i 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża - mówi porucznik Irena Paczek-Krawczak, oficer prasowy 12 BZ. - Przed elewami teraz bardzo intensywne 28-dniowe szkolenie taktyczne, również z musztry, która na początku będzie sprawiała największy problem, ale mamy wyszkolonych instruktorów.

8 marca elewi uczestniczyli w uroczystym wręczeniu broni, która jest głównym "narzędziem" dla każdego żołnierza. Dlaczego zdecydowali się wstąpić do wojska?

- Chciałabym bardzo nieść pomoc swoim obywatelom, chronić granic Polski, by mogli czuć się bezpiecznie w naszym kraju - mówi szeregowy elew Emilia Zgórska. - Posiadam w rodzinie dużo żołnierzy, którzy bardzo kładą nacisk na patriotyczne wychowanie. Są bardzo dumni z mojego wyboru, że zgodziłam się na służbę przygotowawczą. Chcę zostać w przyszłości zawodowym żołnierzem.

ZOBACZ TEŻ:

Karierę zawodową z wojskiem wiąże także szeregowy elew Kacper Piasecki.

- Jestem patriotą. Zdecydowałem się na służbę, by bronić Polski i chronić naszych granic. Sam zdecydowałem, by wstąpić do wojska. Dla mnie to też jest możliwość rozwoju osobistego - uważa szer. Kacper Piasecki.

Dodajmy, że służba przygotowawcza jest przeznaczona dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem służby przygotowawczej jest wyszkolenie ochotników dające im możliwość podjęcia zawodowej służby wojskowej w możliwie najkrótszym czasie.

Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy:

  • nie byli karani za przestępstwa umyślne,
  • posiadają obywatelstwo polskie,
  • posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • wiek co najmniej osiemnaście lat i wykształcenie co najmniej gimnazjalne (bądź ukończone 8 klas szkoły podstawowej).

Uczestnicy szkolenia mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opiekę medyczną, ubezpieczenie, ulgowe przejazdy i urlopy. Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługuje uposażenie zasadnicze tj. 1233 zł brutto oraz odprawa po zakończeniu służby - 2540 zł brutto. Dodatkowo w przypadku pracownika (umowa o pracę) pracodawca na okres trwania służby przygotowawczej ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się do stażu pracy.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński