Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna walczy o miliony na remont

Ynona Husaim-Sobecka
Szkoła mieści się w zabytkowym Pałacyku Velthusena. Po remoncie może to być perełka Szczecina.
Szkoła mieści się w zabytkowym Pałacyku Velthusena. Po remoncie może to być perełka Szczecina. Andrzej Szkocki
Prawie 33 milionów złotych potrzeba na remont kapitalny Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Staromłyńskiej.

Placówka ma warunkowe zezwolenia na działalność. O tym, czy szkoła dostanie pieniądze, zadecyduje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja spodziewana jest pod koniec roku.

- Musimy dostać te pieniądze. Inaczej sanepid i straż pożarna nas zamkną - mówi Danuta Rodziewicz, dyrektor szkoły. Budynek domaga się natychmiastowego remontu i to począwszy od piwnic a na dachu kończąc. Dokumentacja techniczna niezbędnych prac ma 16 tomów.

W piwnicach niemal na okrągło stoją kałuże. Każdy deszcz powoduje wlewanie się strug wody. Wszystko przez fatalną kanalizację deszczową. Ściany są zawilgocone, bo nie ma izolacji. Grzyb i pleśń można dostrzec gołym okiem w salach lekcyjnych. Dyrekcja boi się, że niektóre okna mogą wylecieć razem z futrynami, dlatego większość zabito gwoździami. Sieć centralnego ogrzewania jest do wymiany w całości. Podobnie jak rury kanalizacyjne. Instalacja elektryczna grozi pożarem. Dach trzeba praktycznie zrobić od nowa i to łącznie z konstrukcją. Dachówki, jeszcze z czasów przedwojennych, w tej chwili pękają i zsuwają się na chodnik.

Zagrożeniem jest także elewacja, bo zdarza się, że płaty tynku odpadają ze ścian. Zwłaszcza gzyms grozi obłamaniem.

- Mamy nadzieję na remont - mówi Danuta Rodziewicz. - Konserwator zabytków zgodził się na dobudowanie jeszcze jednego piętra do pałacyku. To 13 dodatkowych sal lekcyjnych. Szkoła będzie naprawdę piękna.

Biorąc pod uwagę poziom cen z czerwca tego roku, całość prac oszacowano na 32,8 mln złotych. Szkoła złożyła już w ministerstwie kultury wniosek o dotację ze środków Unii Europejskiej. Nie wiadomo, czy zostanie zaakceptowany w konkursie. W takiej sytuacji jest wiele szkół artystycznych w Polsce. Choć dyrekcja i uczniowie szczecińskiej placówki twierdzą, że nasz zespół jest naprawdę wyjątkowy.

Szkoła ma bardzo dobre wyniki w nauce i coraz więcej stypendystów prezydenta miasta. Uczniowie osiągają ogromne sukcesy naukowe i artystyczne. Mogą pochwalić się nagrodami na przeglądach i prestiżowych konkursach muzycznych. Od września uruchomiono wydział jazzu. Jest to druga, po warszawskiej, szkoła mogąca kształcić muzyków jazzowych.

- Chcemy organizować regularne warsztaty ze światowej klasy artystami - zapewnia Sylwester Ostrowski, znany do tej pory z działalności w Szczecińskiej Orkiestrze Jazzowej.

Szczecinianie mają okazję poznać działalność szkoły podczas licznych koncertów. Najbardziej znane są cykliczne koncerty w Ogrodzie Różanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński