MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna może się chwalić zabytkową odnowioną elewacją od ul. Staromłyńskiej

Małgorzata Klimczak [email protected]
Elewacja ZSM im. Nowowiejskiego została odtworzona według dokumentów i uzyskała pierwotny wygląd Pałacyku Velthusena.
Elewacja ZSM im. Nowowiejskiego została odtworzona według dokumentów i uzyskała pierwotny wygląd Pałacyku Velthusena. Sebastian Wołosz
To kolejny efekt modernizacji, która w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego trwa od 2010 roku i zakończy się za rok.

Obecnie w szkole przeprowadzany jest przedostatni etap modernizacji - remontowane są: hol główny, toalety dla niepełnosprawnych i pomieszczenia biurowe na parterze oraz sale dydaktyczne na I piętrze. Na ten cel przeznaczono w tym roku 2,8 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu szkoła podlega. 855 tys. zł przeznaczono na elewację. Po długich staraniach szkoła uzyskała 200 tys. zł z puli Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jestem bardzo wdzięczny miastu za tę dotację, bo bez niej ciężko by było odrestaurować elewację - mówi Piotr Piechocki, dyrektor ZSM. - To jest XVIII-wieczny zabytek, więc warto o niego zadbać.

Elewacja jest zakończona od strony ul. Staromłyńskiej, natomiast prace przeniosły się na ul. Łaziebną, a ich koniec jest przewidywany na wrzesień tego roku.

Ostatni etap remontu czeka szkołę w przyszłym roku. Już wiadomo, że szkoła otrzyma ponad 2 mln zł z ministerstwa. Zostanie wyremontowana i powiększona do 200 miejsc sala koncertowa (teraz jest 120 miejsc). Ponadto powstanie sala kameralno-organowa na parterze i dokończony będzie remont sal dydaktycznych na parterze.

Całość remontu kosztowała ponad 17 mln zł. Do tego w ciągu ostatnich 5 lat zakupiono do szkoły wyposażenie i instrumenty za ponad 600 tys. zł.

- To będzie jeden z najpiękniejszych budynków Starego Miasta - mówi Piotr Piechocki. - Po zakończeniu remontu szkoła będzie otwarta dla gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński