MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna. Jak tam wygląda nauka? Sprawdź koszty, etapy i wybór placówki. Wady i zalety uczęszczania do szkoły muzycznej

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?
Jak wygląda nauka w szkole muzycznej? 123 RF/ zdjęcie seryjne
Szkoła muzyczna to z jednej strony szansa na rozwój dziecka, a z drugiej – nałożenie na młodego człowieka dodatkowych obowiązków w planie dnia. Zanim zdecydujemy się na zapisanie syna czy córki do tego typu placówki dowiedzmy się, jak wygląda nauka w szkole muzycznej, ile trzeba za nią zapłacić oraz zapoznajmy się z jej wadami i zaletami. Szkoła muzyczna może okazać się trafionym pomysłem, najważniejsze jest jednak, by inicjatywa chodzenia na takie zajęcia leżała po stronie dziecka.

Spis treści

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Szkoły muzyczne dzielą się na ogólnokształcące i popołudniowe. W tych pierwszych oprócz zajęć z gry na instrumencie czy rytmiki odbywają się także standardowe lekcje (język polski, matematyka, język angielski itd.). Z kolei do muzycznych szkół popołudniowych uczniowie uczęszczają po zajęciach w tradycyjnej szkole. Wówczas zdobywają tam wiedzę stricte związaną z edukacją muzyczną.

Uczeń w szkole muzycznej wybiera swój instrument, kupuje go lub wypożycza, by móc trenować także w domu. Młodzi ludzie często wybierają skrzypce, pianino, gitarę lub wiolonczelę. Przyjmuje się, że na początku lepiej wybrać prostszy instrument, a dopiero na 4-5 roku szkoły muzycznej zacząć uczyć się grać na jakimś bardziej skomplikowanym. Niektóre szkoły muzyczne proponują także wybranie profilu, na którym uczniowie będą kształcić swój wokal.

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda nauka w szkole muzycznej. Najważniejsza jest oczywiście nauka gry na instrumencie, jednak na ucznia uczęszczającego do szkoły muzycznej czeka dużo więcej wyzwań. W szkole muzycznej są m.in. następujące przedmioty:

 • Kształcenie słuchu;
 • Rytmika;
 • Gra na instrumencie;
 • Historia muzyki;
 • Formy muzyczne;
 • Chór/orkiestra.

Nauka w szkole muzycznej wymaga od uczniów wiele skupienia, codziennej i regularnej gry na instrumencie, ale także zapoznania się z teoretycznymi aspektami edukacji muzycznej.

Etapy kształcenia w szkole muzycznej oraz zasady przyjmowania uczniów

Wyróżniamy trzy etapy szkół muzycznych: szkołę muzyczną I, II i III stopnia.

Szkoła muzyczna I stopnia obejmuje 6- lub 4-letni cykl kształcenia. Przyjmowane są do niej osoby w wieku od 6 do 16 roku życia. Chcąc dostać się do takiej szkoły, należy przejść przez egzamin wstępny, który zazwyczaj odbywa się w okresie od kwietnia do czerwca.

Z kolei szkoła muzyczna II stopnia trwa również 4 lub 6 lat. Ten etap kończy się egzaminem dyplomowym i uzyskaniem tytułu zawodowego. Przyjmowani są kandydaci w wieku 10-23 lata. W szkole muzycznej II stopnia wybiera się konkretną specjalność, np. instrumentalistyka klasyczna, wokalistyka jazzowa czy rytmika. III stopień szkoły muzycznej to kształcenie na akademii muzycznej lub uniwersytecie muzycznym.

Jak wygląda rekrutacja do szkoły muzycznej?

Zanim rozpocznie się naukę w szkole muzycznej trzeba zdać egzamin wstępny, który nazywany jest też testem przydatności. Zazwyczaj polega on na zaśpiewaniu wybranej przez siebie piosenki, powtórzenie głosem zagranych na fortepianie pojedynczych dźwięków, usłyszeniu wyższego dźwięku spośród dwóch zagranych oraz usłyszenie zmiany w dwukrotnie zagranej melodii.

Egzamin wstępny do szkoły muzycznej II stopnia wygląda inaczej w zależności od konkretnych placówek. Zazwyczaj jest on jednak podzielony na dwie części: egzamin teoretyczny w formie pisanej (sprawdzający wiedzę z zakresu szkoły muzycznej I stopnia) oraz egzamin praktyczny z przygotowanych utworów muzycznych.

Ile kosztuje szkoła muzyczna?

W prywatnych szkołach muzycznych miesięczne czesne zazwyczaj wynosi od 300 do 700 zł miesięcznie. Zazwyczaj obowiązuje także opłata wstępna za egzamin oraz tzw. wpisowe. Inaczej jest w publicznych szkołach muzycznych (zarówno ogólnokształcących, jak i popołudniowych). Tak jak wszystkie szkoły publiczne, są one bezpłatne. Jednak rodzice dzieci, które uczęszczają do szkół muzycznych i tak muszą liczyć się z wysokimi kosztami.

Uczeń kupuje własny instrument lub go wypożycza. Zakup instrumentu to wydatek sięgający od 300 do 4000 zł, zaś wypożyczenie – około 100-200 zł za miesiąc. Poza tym należy wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, takie jak pokrowiec, smyczek, struny czy pulpit. Nie można zapominać też o konserwacji i przeglądzie instrumentów.

Jak wybrać szkołę muzyczną?

W zależności od chęci i predyspozycji dziecka można zdecydować się na wybór szkoły muzycznej ogólnokształcącej lub popołudniowej, a także prywatnej lub publicznej. Jeżeli chodzi o ten drugi podział, to z pewnością trzeba sprawdzić swoje finanse i zastanowić się, czy stać nas na taki wydatek, jak szkoła prywatna, pamiętając jednocześnie, że będą dochodziły koszty związane z wyprawką do szkoły.

Młody człowiek, który zafascynowany jest muzyką, może zdecydować się na wybór szkoły ogólnokształcącej, jednak zdecydowanym plusem szkół popołudniowych jest to, że można je rozpocząć później, na przykład uczeń piątej klasy tradycyjnej szkoły podstawowej, może być w pierwszej klasie szkoły muzycznej. Dużo zależy więc od okoliczności i konkretnego ucznia.

Wady i zalety szkoły muzycznej

Szkoła muzyczna może okazać się dla ucznia ciekawą i inspirującą przygodą. Jednak nie jest dla wszystkich. Uczniowie powinni pamiętać, że oprócz zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu muzyki, w tego typu placówkach mogą spotkać się ze stresem i będą mieć mniej wolnego czasu.

Zaletami uczęszczania do szkoły muzycznej są:

 • Większa wrażliwość artystyczna;
 • Nauka wytrwałości i systematyczności;
 • Umiejętność występów publicznych;
 • Nauka kooperacji;
 • Umiejętność dobrej organizacji czasu;
 • Większa kreatywność i lepsza pamięć.

Chodzenie do szkoły muzycznej ma też swoje wady:

 • Stres;
 • Rywalizacja;
 • Nieustanne bycie ocenianym;
 • Brak czasu;
 • Duża ilość materiału do przyswojenia.
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła muzyczna. Jak tam wygląda nauka? Sprawdź koszty, etapy i wybór placówki. Wady i zalety uczęszczania do szkoły muzycznej - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński