Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowie nagminnie odmawiają pracownikom wolnego weekendu, najczęściej w handlu i komunikacji. Co zrobić? [16.06.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ilość skarg jest trochę większa niż przed Bożym Narodzeniem i Majówką. Wynika to z faktu, że wystarczy wziąć wolny piątek, by cieszyć się czterema wolnymi dniami w środku czerwca. To dla wielu wręcz wymarzona sytuacja.
Ilość skarg jest trochę większa niż przed Bożym Narodzeniem i Majówką. Wynika to z faktu, że wystarczy wziąć wolny piątek, by cieszyć się czterema wolnymi dniami w środku czerwca. To dla wielu wręcz wymarzona sytuacja. Weronika Skupin / Polska Press
Blisko 30 skarg w zaledwie dwa tygodnie – wszystkie dotyczą braku zgody na wolny, długi czerwcowy weekend. Co ważne, zdecydowana większość skarg dotyczy pracowników handlu i komunikacji miejskiej. Pracownicy narzekają, że mimo wcześniejszego zgłoszenia szefostwo nie uznało wniosków urlopowych.

Przed każdym długim weekendem czy świętami, skrzynka mailowa stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom wypełniona jest wiadomościami od pracowników, którzy nie dostali urlopu na długi weekend.

– Jest to już pewna tradycja. Niestety, pracownicy często nie wiedzą, że pracodawca może odmówić urlopu. Z drugiej strony wyznajemy zasadę, że wypoczęty i zadowolony pracownik, to człowiek, który działa bardziej efektywnie i jest bliżej związany ze swoją firmą – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Skarg na pracodawców więcej nawet niż przed Bożym Narodzeniem

- Liczba skarg jest trochę większa niż przed Bożym Narodzeniem i Majówką. Wynika to z faktu, że wystarczy wziąć wolny piątek, by cieszyć się czterema wolnymi dniami w środku czerwca. To dla wielu wręcz wymarzona sytuacja – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

- Najwięcej skarg przesyłają nam już tradycyjnie pracownicy handlu. Wielu z nich jest zmuszonych do pracy w nocy z czwartku na piątek, co faktycznie oznacza, że dla takich pracowników długi weekend nie istnieje – wyjaśnia prezes Marczulewska.

Odmowa zaplanowanego urlopu: skończy się na skargach?

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom udziela porad w zakresie prawa pracy – w przypadku konfliktów o urlopy zawsze radzi spokojne rozwiązania, które poskutkują porozumieniem.

– Nie warto odchodzić z pracy z powodu konfliktu o długi weekend. Czasem mediacja ma większy sens niż nerwy, unoszenie się emocjami i impulsywne działanie – dodaje Małgorzata Marczulewska.

- Brak zgody na urlop w długi weekend zwykle dotyczy sektorów gospodarki, które borykają się z poważnymi brakami kadrowymi. Mowa o handlu, transporcie czy hotelarstwie. Zdarzały się także skargi od pracowników hoteli, którzy mają już zapowiedziane, że na żadne wolne do końca września nie mają co liczyć – dodaje prezes Marczulewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szefowie nagminnie odmawiają pracownikom wolnego weekendu, najczęściej w handlu i komunikacji. Co zrobić? [16.06.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński