MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szef Prokuratury Okręgowej w Szczecinie mocno zdenerwował podwładnych. W tle sprawa protestu o zamrożone pensje na 2021 r.

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie Andrzej Szkocki
Część pracowników szczecińskiej prokuratury zarzuca zwierzchnikowi, że uniemożliwia im protest w sprawie waloryzacji tegorocznych pensji. - To także protest w pana sprawie - mówią. - Nie komentuję insynuacji - odpowiada prok. Remigiusz Dobrowolski, Prokurator Okręgowy w Szczecinie.

Minister finansów zamroził tegoroczne podwyżki w budżetówce. Dlatego część grup zawodowych protestuje. Dotyczy to m.in. pracowników administracyjnych prokuratur i samych prokuratorów. Akcja „Stop zamrożeniu płac” ma ma charakter ogólności. Pokojowe protesty polegają na wyjściu przed prokuratury na kilka minut w ramach przerwy "śniadaniowej" i za pomocą transparentów, wywiadów, okrzyków zamanifestowanie sprzeciwu wobec decyzji ministra finansów.

Akcje zaplanowano jeszcze na 11, 18 i 25 sierpnia oraz 1 września 2021 r. .

W Szczecinie i sąsiednich powiatach do protestu jednak prawdopodobnie nie dojdzie. To efekt zarządzenia jakie wydał niedawno prokurator Remigiusz Dobrowolski, szef szczecińskiej prokuratury okręgowej.

- Wydał zarządzenie, nakazujące prokuraturom ze szczecińskiego obszaru terytorialnego sporządzenie harmonogramu przerw z podziałem na cztery grupy zatrudnionych. Jednocześnie zakazał opuszczania budynków podczas przerw przewidzianych w art. 134 Kodeksu pracy, a także polecił kierownikom jednostek informować Prokuratora Okręgowego w Szczecinie o każdym przypadku opuszczania siedziby budynku podczas przerwy. Polecenie to uzasadnił potrzebą zapewnienia ciągłości pracy w związku z wdrażaniem systemu PROK-SYS - twierdzi Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratur RP.

Według związkowców prokurator polecił też zabezpieczenie monitoringu Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, aby ustalić kto protestował w ramach przerwy śniadaniowej 28 lipca 2021 r.

Sprawa decyzji prok. Dobrowolskiego trafiła pod obrady Rady Głównej ZZPiPP RP, która wezwała go do "natychmiastowego zaniechania bezprawnych i przede wszystkim wątpliwych etycznie zachowań". Jako przykład podają postawy prokuratorów okręgowych z innych miast, którzy przyłączyli się do protestu.

- Rada Główna z zaniepokojeniem przyjęła działania Remigiusza Dobrowolskiego sprawującego funkcję Prokuratora Okręgowego w
Szczecinie, uniemożliwiające podległej kadrze prokuratorskiej i administracyjnej uczestniczenie w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej prowadzonej w prokuraturach i sądach, która polega na przeprowadzaniu zebrań przed budynkami w ramach gwarantowanej przez przepisy prawa pracy przerwy (...) Rada stwierdza, iż tego rodzaju działania stanowią oczywiste i rażące naruszenie podstawowych praw pracowniczych oraz utrudnianie działalności. Rada dedykuje Panu Remigiuszowi Dobrowolskiemu postawę innych prokuratorów okręgowych, który wspólnie z podległą kadrą uczestniczyli w akcji protestacyjnej podczas przerwy „śniadaniowej” - napisali.

Prok. Dobrowolski twierdzi, że to co twierdzą związkowcy to insynuacje.

- Prokurator Okręgowy nie komentuje uchwał organów związkowych mających charakter insynuacji - odpowiada prok. Alicja Macugowska-Kyszka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Marszałek województwa zderzył się z tirem. Wykonał niebezpieczny manewr. Co o zdarzeniu mówi Geblewicz? WIDEO I ZDJĘCIA

Marszałek zderzył się z tirem. Przed zderzeniem wykonał niebezpieczny manewr

Marszałek województwa zderzył się z tirem. Wykonał niebezpie...

ZOBACZ TEŻ:

Przemyt marihuany awionetką

Zainwestowali 200 tys. euro w awionetkę, by zarobić 3,6 mln ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński