Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczury na Podzamczu. Zagnieździły się wzdłuż głównej ulicy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Celina Wojda
Celina Wojda
O sytuacji powiadomiono już straż miejską oraz sanepid. W poniedziałek od samego rano na Podzamczu można było spotkać ekipy sprzątające.

- Zaśmiecenie terenu jest tak wielkie, że na całej ulicy zalęgły się na dobre szczury. Ich największe skupiska znajdują się wokół kontenerów z odpadami, stojącymi na rogu ul. Panieńskiej i ul. Kłodnej - należy dodać, iż jest to bezpośrednie sąsiedztwo przedszkola oraz szkoły podstawowej - alarmują działacze .Nowoczesnej, którzy postanowili zająć się sprawą. - Ilość najróżniejszego typu odpadów i zanieczyszczeń w tym rejonie, budzi poważne obawy o zdrowie i życie mieszkańców. Oprócz wysokiego stanu zaludnienia, w okresie wiosenno-letnim jest to jedno z najbardziej uczęszczanych i odwiedzanych miejsc Szczecina - zarówno przez mieszkańców jak i turystów.

Za zapewnienie utrzymania czystości, porządku na terenie nieruchomości oraz za prowadzenie zabiegów deratyzacji odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości, natomiast zabezpieczenie przed gryzoniami i szkodnikami skwerów, parków odpowiada gmina.

Według Artura Pomianowskiego - Przewodniczącego szczecińskiego koła .Nowoczesnej Zachód, który skierował w tym temacie pismo do Prezydenta Szczecina - można odnieść wrażenie, że obecna sytuacja jest efektem zarówno braku skuteczności miejskich służb, jak też stosunkowo niskich (w porównaniu z innymi miastami) nakładów na oczyszczanie miasta. Z jego informacji wynika, że Miasto Szczecin przeznacza na deratyzację 19 tys. rocznie, co może jedynie oznaczać albo bagatelizowanie problemu albo brak świadomości w tym zakresie.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin deratyzację przeprowadza się corocznie na całym obszarze Miasta Szczecin, w następujących terminach: od 15 do 30 kwietnia oraz od 15 do 30 września, natomiast w przypadku wystąpienia gryzoni należy rozważyć dodatkowe zabiegi poza obowiązkowymi.

- W dużej mierze winni rozrostowi populacji szczurów są ludzie. Pozostawianie resztek jedzenia, dokarmianie gołębi, brak dbałości o zabezpieczenie szczelin i dziur w budynkach przez które wnikają do naszych piwnic i magazynów - to wszystko sprawia, że nasz świat jest dla nich bardzo atrakcyjny - mówi Agnieszka Potocka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Szczury są zwierzętami synatropijnymi, żyją zawsze w towarzystwie człowieka. Pojawiają się one wszędzie tam gdzie maja dobre warunki bytowania a wiec pełne śmietniki, niesprzątane podwórka, piwnice, w miejscach gdzie wyrzucane jest jedzenie. Chore i zakażone osobniki wywołują ponad 200 chorób zakaźnych niebezpiecznych dla człowieka i zwierząt. Ponadto szczury zanieczyszczają środowisko, w którym bytują odchodami, sierścią, wydzielinami przenosząc biologiczne czynniki chorobotwórcze tj. wirusy, bakterie pasożyty. Wśród chorób przenoszonych przez szczury wymienić możemy np. włośnice, salmonellozę, tulariemię, toksoplazmozę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński