Szczepienia na koronawirusa w Szczecinie dla osób grupy I. W Netto Arenie nawet 500 osób dziennie! ZDJĘCIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski

Wideo

W poniedziałek rano szczepionkę przeciwko koronawirusowi zaczęły przyjmować pierwsze osoby z grupy I, czyli te, które przekroczyły siedemdziesiąty rok życia. W Szczecinie najwięcej osób jest szczepionych w punkcie stworzonym w Netto Arenie.

Seniorzy wychodzący z hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera w Szczecinie, gdzie punkt szczepień zorganizował Szpital Kliniczny nr 2 PUM na Pomorzanach, nie kryli zadowolenia.

Po pierwsze, że udało się im zarejestrować już na pierwszy dzień szczepień, że w ogóle znalazło się dla nich miejsce, bo z powodu ograniczeń w dostawach preparatu w wielu punktach listy są już dawno zamknięte.

Pierwsza zaszczepioną pacjentką była 81-letnia pani Salomea. Po podaniu zastrzyku czuła się dobrze.

- Wszystko poszło bardzo sprawnie. Miałam umówioną wizytę na godz. 8.15 i o tej porze zostałam przyjęta. Od momentu, kiedy weszłam zajęto się mną odpowiednio: panowie żołnierze, panie, które tam pomagają pokierowały mnie w odpowiednie miejsca. Czuję się dobrze, szczepienie nie bolało, czekam na następną dawkę - mówi inna pacjentka, którą spotkaliśmy pod Netto Areną.

ZOBACZ TEŻ:

Pół tys. osób szczepionych dziennie

Na tutejszym parkingu od rana było widać duży ruch, niektórych na zabieg przywozili krewni, inni przyjeżdżali sami lub taksówkami.

Lecz przed halą nie było żadnej kolejki, tłoku, mimo że codziennie zaszczepionych może być tu nawet 500 osób.

Szpital kliniczny zakupił dwie zamrażarki, w których szczepionki są przechowywane w temperaturze -80°C. Pierwszy otrzymany transport to 5850 szczepionek. W sumie, w obu zamrażarkach zmieścić się ich może ok. 54 tysiące. Są one rozmrażane nie w temperaturze pokojowej, a w lodówkach, w ok. 5°C. Zajmuje to około 3 godzin.

Następnie w specjalnych lodówkach transportowych z wkładami chłodzącymi i monitoringiem temperatury są przewożone do punktu szczepień w hali Netto Arena, gdzie podane zostają seniorom. Nadal obowiązujący jest 120-godzinny limit czasu na podanie preparatu od momentu wyjęcia go z zamrażarki.

- Za podawanie szczepień odpowiedzialny jest zespół z kilku szpitali z naszego miasta. Bardzo dziękujemy za to wsparcie innych placówek (to m.in. szpital przy Unii Lubelskiej, Zdroje, Wojskowy - przyp. red). Na miejscu są wolontariusze, którzy pomagają pacjentom. Działa tu dziewięć zespołów szczepiących, staramy się by praca szła sprawnie i nikt nie musiał czekać bardzo długo - mówi Bogna Bartkiewicz, rzecznik SPSK nr 2.

ZOBACZ TEŻ:

15 min czekania i szczepienie

- Przywiozłem tu moich teściów, mieli termin na godz. 8. Zostali zaszczepieni, odczekaliśmy piętnaście minut po szczepieniu, już wychodzimy, następny termin 15 lutego, mamy nadzieję, że wtedy będziemy już bezpieczni. Problemu z rejestracją na infolinii też nie było - opowiada kolejna osoba.

Kłopoty z rejestracją

Niestety, nie wszyscy mieli tyle szczęścia, aby szybko się dodzwonić na infolinię i znaleźć termin. Listy w wielu przychodniach zostały zamknięte właściwie kilka godzin po rozpoczęciu pierwszych rejestracji.

Jako pierwsi mogli się zapisywać od 15 stycznia seniorzy 80+, od 22 stycznia osoby 70+, ale już wówczas niektóre punkty informowały, aby nawet nie próbować, bo listy są zamknięte do 31 marca. Można było szukać wolnych miejsc w innych placówkach.

Czasami w praktyce wyglądało to tak:

- Moja mama mieszka w Podjuchach, po kilku telefonach w różne miejsca dowiedziała się w końcu, że jedyne wolne miejsce dla niej jest pod Kamieniem Pomorskim - informuje nas Czytelniczka, pani Paulina.

ZOBACZ TEŻ:

Nie wszędzie szczepienia ruszyły w poniedziałek

Teoretycznie w Szczecinie szczepienia są wykonywane w 35 punktach, ale nie w każdym z nich ruszyły one w poniedziałek. Na przykład szpital Zdroje rejestrował pacjentów na terminy od wtorku (26 stycznia), ponieważ dostawy szczepionek zostały zaplanowane na poniedziałek, placówka nie chciała ryzykować zamieszania.

Szczepienia seniorów mają tu się rozpocząć we wtorek, a także stąd wyruszy punkt mobilny, który obsłuży seniorów w gminie Stare Czarnowo.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Punkt szczepień na koronawirusa w Netto Arenie w Szczecinie

Szczepienia na koronawirusa w Szczecinie. Tak wygląda punkt ...

ZOBACZ TEŻ:

Jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19? Aby przejść do kolejnych pytań, kliknij w strzałkę!

Szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jak przygotować się do...

DANE DZIEŃ PO DNIU:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych14 609
  + 154
 • Zmarło2 960
  + 0

9. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+3 931(2 945 056)
 • Zmarło:+64(76 179)
 • Szczepienia:+27 327(38 280 933)
więcej
Dane zaktualizowano: 19.10.2021, godz. 10:39 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Szczepionka przeciw COVID-19 - co powinniśmy wiedzieć? Pytania i odpowiedzi

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

 • w placówkach POZ i AOS;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Znamienne jest to, że vipy dalej pozostają niezabezpieczone przed tą zarazą! Kiedy dziabnie się premier? Minister zdrowia? Prezes? Ten powinien być już dawno!

Dodaj ogłoszenie