Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia dzieci wymagane do żłobków i przedszkoli. Szpital Zdroje popiera pomysł

Anna Folkman
Anna Folkman
To już ostatnia szansa na poparcie projektu przygotowanego przez Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą „Szczepimy - bo myślimy”. Szpital „Zdroje” zbiera podpisy.

Projekt obywatelski zmienia brzmienie obowiązującej ustawy „Prawo oświatowe” wprowadzając wymóg, by podczas rekrutacji dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli koniecznym warunkiem formalnym było przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przeciwwskazania do tych szczepień.

- Dyrekcja szpitala „Zdroje”, największego szpitala dziecięcego województwa zachodniopomorskiego, podjęła decyzję o aktywnym przyłączeniu się do akcji zbierania podpisów pod inicjatywą - informuje Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala. - Do piątku 19 kwietnia, w czterech ośrodkach ZOZ-u, pacjenci, odwiedzający oraz osoby z zewnątrz mogą składać podpisy poparcia dla tego przedsięwzięcia obywatelskiego.

Tak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Szczecinie! [ZDJĘCIA]

Podpisy zbierane są w głównej siedzibie placówki w Zdrojach, przy ul. Mącznej 4, w Punkcie Informacyjnym, w SOR oraz w rejestracji poradni specjalistycznych (pawilon 20, parter). Na lewobrzeżu miasta inicjatywę można poprzeć w placówce przy ul. Św. Wojciecha 7 (rejestracja poradni specjalistycznych), w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej 55 oraz w Ośrodku Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej mieszczącym się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14. W zbieranie podpisów wśród pacjentów i odwiedzających zaangażowali się także pracownicy szpitala - lekarze, pielęgniarki oraz personel administracyjny.

Akcję „Szczepimy - bo myślimy” popiera także Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie oraz liczne organizacje i stowarzyszenia związane ze środowiskiem medycznym z regionu.

ZOBACZ TEŻ:

- Wyrażam głębokie przekonanie, że również nasi pracownicy i pacjenci, świadomi tego, jak ważna i istotna jest rola szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym, chętnie i aktywnie zaangażują się w inicjatywę, do której dołączyliśmy. - mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”.

Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2010 roku uchyleń dotyczących szczepień obowiązkowych u dzieci w Polsce odnotowano niespełna 3,5 tys. W roku 2018 było ich już ponad 40 tys.

- Szczepienia to najlepsza metoda zapobiegania chorobom. Powikłania występują rzadko i dotyczą głównie odczynów miejscowych. - mówi dr n. med. Paweł Gonerko, z-ca dyrektora ds. Lecznictwa szpitala „Zdroje” - Przed wprowadzeniem szczepień w USA na błonicę, krztusiec, tężec, polio, odrę, świnkę, ospę wietrzną chorowało rocznie 980 tys. dzieci, a umierało ponad 10 tys. Po wprowadzeniu szczepień zachorowania występują u 22 tysięcy dzieci, a wśród nich umiera tylko ok. 40. Żadne inne leki nie są w stanie dać takiej skuteczności. Powszechne szczepienia u dzieci wprowadzono w połowie XX wieku. Ruchy antyszczepionkowe uznają je za przyczynę różnych schorzeń, np. autyzmu. Jak wytłumaczyć występowanie tych „powikłań” nie po wprowadzeniu szczepień, a dopiero wiele lat później? Dziś w krajach rozwiniętych łatwo lekceważyć szczepienia, ponieważ nikt nie pamięta tysięcy ciężko chorujących dzieci. Ale właśnie w ostatnich latach znacznie częściej podróżujemy po świecie, a to oznacza że wzrosło zagrożenie kontaktu z chorymi i zakażonymi. Chrońmy nasze dzieci, bo kiedy zachorują będzie za późno.

Pod projektem ustawy może się podpisać każdy pełnoletni obywatel Polski. Wystarczy podać swoje dane oraz złożyć podpis, który nie musi być czytelny.

Zobacz także: "Szczepimy, bo myślimy" w Sejmie. Projekt zakłada uzależnienie przyjmowania do żłobków i przedszkoli od zaszczepienia dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński