Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie uczelnie w akcji "Politechniki pomagają" w walce z koronawirusem

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Materiały prasowe
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Akademia Morska w Szczecinie to uczelnie techniczne, które włączyły się w akcję "Politechniki pomagają". Swoimi sukcesami mogły się pochwalić na specjalnym podsumowaniu ich działań.

Uczelnie techniczne mają to do siebie, że dysponują profesjonalnym sprzętem, dzięki któremu mogą wytworzyć różne przedmioty. To się sprawdziło podczas pandemii koronawirusa, podczas której uczelnie dzielnie pomagały np. szyjąc maseczki.

Od połowy marca naukowcy z ZUT-u wydrukowali 1525 przyłbic – zespół dra inż. Marcina Królikowskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. 14 000 przyłbic wykonano wg szybkiego sposobu, który opracował absolwent uczelni Kamil El Fray.

W ramach wolontariatu do pracy zaangażowanych było 70 osób (studenci, doktoranci, pracownicy). W przyłbice ochronne uczelnia zabezpieczyła około 100 szpitali oraz przychodni w całym województwie.

CZYTAJ TEŻ: Studenci i uczelnie ze Szczecina pomagają szpitalom i seniorom

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przeprowadził zbiórkę dla szczecińskich szpitali.

Studenci i uczelnie ze Szczecina pomagają szpitalom i seniorom

ZUT przekazał również szczecińskim szpitalom oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie cztery urządzenia do walki z koronawirusem. Udostępniony sprzęt to: automatyczna stacja dozująca epMotion, dwa urządzenia wraz z oprogramowaniem do wykrywania koronawirusa metodą Real-Time PCR oraz wirówka wysokoobrotowa Eppendorf Centrifuge.

Dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT opracował prototyp respiratora przy użyciu drukarki 3D.

Również Akademia Morska w Szczecinie pomagała na różne sposoby. Pracownie druku 3D w AMS zaangażowały się w szczecińską akcję "Druk 3D dla medycyny". Na drukarkach powstały adaptery do montażu filtrów w maskach ochronnych. To niezbędna i wymierna pomoc w dostarczaniu środków ochronnych dla szpitali i służb ze Szczecina i regionu.

Wydrukowano i przekazano ponad 700 sztuk adapterów. Adaptery w połączeniu z maskami ochronnymi tworzą pełnowartościowe, bezpieczne i praktyczne środki ochrony osobistej dla służb medycznych w zachodniej Polsce.

Akademia Sztuki również dysponowała sprzętem, dzięki któremu mogła zaangażować się w pomoc.

CZYTAJ TAKŻE:

zobacz też:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński