MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie uczelnie dobrze ocenione przez resort edukacji. Która dostała najlepsze oceny?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Akademia Sztuki w Szczecinie
Akademia Sztuki w Szczecinie Andrzej Szkocki
Szczecińskie uczelnie są zadowolone z wyników ewaluacji, czyli oceny przez Komisję Ewaluacji Nauki. Najwyższą ocenę A+ otrzymała Akademia Sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Akademia Sztuki jedną z najlepszych uczelni w mieście

Akademia Sztuki w Szczecinie znalazła się w elitarnym gronie najlepszych uczelni plastycznych w Polsce. Najwyższą możliwą kategorię naukową A+ otrzymała Akademia Sztuki w Szczecinie w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. W dyscyplinie sztuk muzycznych uczelnia również oceniona została bardzo dobrze otrzymując kategorię B+. Kategoria B+ przyznana w dyscyplinie sztuki muzyczne pozwala na utrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i samodzielne otwieranie kierunków studiów.

Ocenie podlegały przede wszystkim: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

- Zaprocentowało to, że w Akademii zatrudniani są czynni artyści, w sztukach wizualnych dbamy o łączenie dydaktyki z praktyką, o kontakt studentów z żywą sztuką – podkreśla prorektor ds. naukowo-artystycznych dr Mikołaj Iwański.

A jak wypadły pozostałe uczelnie?

Na największej szczecińskiej uczelni - Uniwersytecie Szczecińskim - poddano ewaluacji 18 dyscyplin, z czego 4 otrzymały kategorię A (prawo, historia, fizyka, nauki o polityce i administracji). 13 dyscyplin otrzymało kategorię B+, jedna zaś kategorię B- - psychologia.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny również jest zadowolony z ewaluacji. Ministerstwo Edukacji i Nauki oceniło dwie dyscypliny na kategorię A, jedenaście na kategorię B+ oraz jedną na kategorię B. Kategorię A uzyskały dwie dyscypliny naukowe: inżynieria materiałowa oraz rolnictwo i ogrodnictwo, kategorię B+ uzyskały:

 • architektura i urbanistyka;
 • automatyka, elektronika i elektrotechnika;
 • informatyka techniczna i telekomunikacja;
 • inżynieria chemiczna;
 • inżynieria lądowa i transport;
 • inżynieria mechaniczna;
 • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
 • technologia żywności i żywienia;
 • zootechnika i rybactwo;
 • ekonomia i finanse;
 • nauki chemiczne.

Dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki uzyskała kategorię B.

W Akademii Morskiej w Szczecinie Nauki o zarządzaniu i jakości jako dyscyplina wiodąca Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu uzyskała kategorię A, pozostałe dyscypliny: inżynieria lądowa i transport z Wydziału Nawigacyjnego oraz inżynieria mechaniczna na Wydziale Mechanicznym – kategorię B+.

- To potwierdzenie wysokiej jakości prowadzonych badań naukowych w AMS i ogromu włożonego trudu, zaangażowania, profesjonalizmu naszych pracowników naukowych i administracyjnych – za co serdecznie im dziękuję – mówi JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uzyskał kategorię A w dziedzinie nauki farmaceutyczne, B+ w kategorii nauki medyczne, nauki o zdrowiu.

Wszystkie uczelnie wyższe w Polsce podlegały w ostatnim czasie ewaluacji. Ocena działalności w latach 2017 – 2021 przeprowadzana była przez Komisję Ewaluacji Nauki, która jest organem opiniodawczo-doradczym ministra ds. szkolnictwa wyższego i nauki. Wyniki ewaluacji mają fundamentalne znaczenie dla uczelni – od przyznanej kategorii naukowej zależą m.in.: finansowanie, uprawnienia do nadawania stopni i tytułów czy tworzenia nowych kierunków. Kategoria naukowa decyduje też o prestiżu i znaczeniu Akademii w środowisku naukowym i artystycznym.

Szczecińskie Absolutorium Ogólnouczelniane 2022

Birety w górę! Absolutorium studentów Uniwersytetu Szczecińs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński