Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie szpitale wprowadzają zakazy odwiedzin chorych. Czasowo wstrzymywane są też zabiegi planowe. Co z rodzinnymi porodami?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpital "Pomorzany"
Szpital "Pomorzany" Archwium
W szpitalu na Pomorzanach wstrzymano odwiedziny chorych. Podobnie miało być z porodami rodzinnymi, ale wg informacji z wtorkowego poranka przywrócono je. Wszystkie te zawirowania i zmiany są oczywiście przez gwałtowny rozwój czwartej fali pandemii. A jak sytuacja w pozostałych szpitalach w Szczecinie i w regionie?

W szpitalu na Pomorzanach wprowadzony został zakaz odwiedzin chorych. Wstrzymano również porody rodzinne (aktualizacja 09.11 porody rodzinne wracają!). W niektórych oddziałach nie wykonuje się także zabiegów planowych. Tak placówka przy al. Powstańców Wielkopolskich próbuje się bronić przed "intensywnym i niebezpiecznym" atakiem czwartej fali pandemii koronawirusa.

- Wracamy do zasad minimalizowania ryzyka zakażeń COVID-19 - tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. - Będą obowiązywać do odwołania.

Rzeczniczka tłumaczy, że obowiązujące do tej pory zasady, zezwalające np. na odwiedziny chorych (choć w ograniczonym zakresie), były możliwe do utrzymania kiedy liczba zakażeń koronawirusem była mniejsza.

- Pozostanie przy nich obecnie stanowiłoby ryzyko dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów a także stabilności pracy szpitala - twierdzi.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w kraju w poniedziałek (08.11.21) odnotowano 7316 nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-SoV-2. W Zachodniopomorskiem, 447. Liczba infekcji od jakiegoś czasu we wszystkich regionach wciąż rośnie - szybciej niż wcześniej zakładano. To dlatego w szpitalu wstrzymano porody rodzinne. Nie ma też odwiedzin. Wyjątek stanowią odwiedziny rodziców w: Klinice Patologii Noworodka oraz Oddziale Okulistyki Dziecięcej II Kliniki Okulistyki. W tych jednostkach możliwość odwiedzin należy każdorazowo ustalać z lekarzem kierującym lub lekarzem dyżurnym Kliniki.

SPRAWDŹ TAKŻE:

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń, automatycznie rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Tymczasowym - funkcjonującym na terenie SPSK-2. Jak pisaliśmy już w "Głosie Szczecińskim" chronicznie brakuje tam ludzi do pracy. Szpital "covidowy" przyjąłby od zaraz nawet kilkadziesiąt osób! Awaryjnie, aby móc przyjmować nowych pacjentów z koronawirusem, przekierowuje się część personelu szpitala klinicznego do opieki nad chorymi na COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym. To jednak spowodowało konieczność wstrzymania zabiegów planowych w klinikach: Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii, Urologii i Onkologii Urologicznej, Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, Kardiochirurgii oraz w Zakładzie Radiologii Zabiegowej.

- Ta zasada obowiązywać będzie do końca listopada - podaje Bogna Bartkiewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Jak zapewniają przedstawiciele szpitala, bez zmian wykonywane będą natomiast zabiegi ratujące życie oraz operacje pacjentów onkologicznych. Decyzje w powyższych zakresach podejmować będą lekarze kierujący jednostkami po przeanalizowaniu historii choroby pacjenta.

Nie tylko szpital na Pomorzanach zareagował na uderzenie czwartej fali pandemii. Z powodu znacznego wzrostu liczby pacjentów z COVID-19 (obecnie jest hospitalizowanych 211 osób, w tym 13 na OIOM), kilka dni temu szpital wojewódzki ograniczył działalność oddziałów specjalistycznych: Reumatologii i Rehabilitacji oraz części oddziału Neurologii przekształcając je na "covidowe".

Jak sytuacja z odwiedzinami w pozostałych szpitalach: na Arkońskiej, w Zdunowie, w Zdrojach i na Unii Lubelskiej?

Oba odziały wojewódzkiego szpitala, przy. ul. Arkońskiej oraz ul. Sokołowskiego (Zdunowo) wstrzymały od poniedziałku odwiedziny. Podobny zakaz wprowadził również szpital kliniczny nr 1 PUM, przy ul. Unii Lubelskiej.

Jedynie w szpitalu "Zdroje" jeszcze można zobaczyć się z chorym, jednak pod wieloma warunkami, które dotyczą także osób uczestniczących w porodach rodzinnych.

W tym samym czasie pacjentów może odwiedzać tylko jedna zdrowa osoba, która albo przeszła pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19, albo przebyła zakażenie wirusem SARS-CoV-2, albo też posiada negatywny wynik testu w tym kierunku. Co ważne - jedynym uznawanym potwierdzeniem zaszczepienia lub przechorowania koronawirusa jest Unijny Certyfikat COVID-19, który należy okazać w formie elektronicznej lub papierowej personelowi oddziału. W przypadku osób zaszczepionych odwiedziny są możliwe co najmniej 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki.

Osoby niezaszczepione, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu przechorowania COVID-19 w przypadku chęci skorzystania z uprawnień do odwiedzin pacjenta muszą we własnym zakresie wykonać badanie w kierunku SARS-CoV-2 i przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Takie badanie musi być wykonane nie wcześniej niż 48 godz. przed wejściem na oddział, a jednocześnie musi zostać przeprowadzone w odpowiednim laboratorium uznawanym przez Ministerstwo Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ:

Ponad 220 osób pobiegło z wąsem, aby wesprzeć profilaktykę badań w kierunku raka prostaty. Uczestnicy przynieśli ze sobą wielkie uśmiechy oraz kreatywne stroje!Zobacz na zdjęciach, jak biegacze pokazali się podczas tej akcji!

Bieg z wąsem. Szczecinianie pobiegli dla promocji badań prof...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński