Szczecińskie szpitale przywracają możliwość porodów rodzinnych. Są jednak pewne warunki

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Od czwartku możliwe są już porody rodzinne w szpitalu w szczecińskich Zdrojach. Aby wziąć udział w porodzie, trzeba spełnić kilka warunków.

W Zdrojach wejście na salę porodową osoby towarzyszącej możliwe jest od 20 maja.
Osoba towarzysząca kobiecie rodzącej musi być zdrowa (bez żadnej infekcji), nie może być na kwarantannie ani w trakcie izolacji po kontakcie z osobą, u której potwierdzono SARS-CoV-2.

Jak informuje szpital w Zdrojach, partner, mąż lub inna bliska osoba, która chce być przy porodzie, podczas przyjęcia pacjentki do szpitala wypełnia ankietę epidemiologiczną. Jest ona dostępna na stronie internetowej szpitala "Strefa Pacjenta - Przyjęcie do szpitala".

CZYTAJ TEŻ: Szpitale w Szczecinie i w woj. zachodniopomorskim stopniowo wracają do normalności - 20.05.2020

Należy przedstawić aktualny (nie starszy niż 5 dni) wynik badania PCR w kierunku COVID-19. Badanie należy wykonać bezpośrednio przed przewidywanym porodem. Jeżeli rozwiązanie się opóźni, konieczne będzie powtórzenie badania (maksymalny okres ważności to 5 dni). Przez cały czas pobytu w szpitalu osoba towarzysząca nosi maskę i dezynfekuje ręce. Trzeba przebywać wyłącznie przy pacjentce rodzącej, nie może opuszczać sali i poruszać się po Bloku Porodowym.

W ciągu dwóch godzin po porodzie opuszcza się blok. Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin. Możliwość uczestniczenia w porodzie nie oznacza możliwości odwiedzin w oddziale.

zobacz też:

Wszystkie te zasady obowiązują także na Pomorzanach. W porodzie może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca - bez objawów chorobowych, bez dodatniego wywiadu epidemiologicznego (obowiązująca w SPSK-2 Ankieta triażowa). Od osoby towarzyszącej wymagane jest posiadanie wyłącznie wyniku ujemnego badania PCR w kierunku SARS–CoV2, nie starszego niż 5 dni w momencie przyjęcia. Po wykonaniu badania osoba towarzysząca stosuje się do zaleceń ograniczonej kwarantanny oraz do zaleceń personelu szpitala na całym etapie „drogi” porodu – na Izbie Przyjęć, w Klinice, na bloku porodowym itd. Opuszcza budynek Kliniki nie później niż 2 h po porodzie - kiedy mama z dzieckiem jest transportowana na oddział połogowy.

zobacz też:

WIDEO: Koronawirus: prywatne testy możliwe, ale drogie

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie