MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie szpitale przywracają możliwość porodów rodzinnych. Są jednak pewne warunki

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Od czwartku możliwe są już porody rodzinne w szpitalu w szczecińskich Zdrojach. Aby wziąć udział w porodzie, trzeba spełnić kilka warunków.

W Zdrojach wejście na salę porodową osoby towarzyszącej możliwe jest od 20 maja.
Osoba towarzysząca kobiecie rodzącej musi być zdrowa (bez żadnej infekcji), nie może być na kwarantannie ani w trakcie izolacji po kontakcie z osobą, u której potwierdzono SARS-CoV-2.

Jak informuje szpital w Zdrojach, partner, mąż lub inna bliska osoba, która chce być przy porodzie, podczas przyjęcia pacjentki do szpitala wypełnia ankietę epidemiologiczną. Jest ona dostępna na stronie internetowej szpitala "Strefa Pacjenta - Przyjęcie do szpitala".

CZYTAJ TEŻ: Szpitale w Szczecinie i w woj. zachodniopomorskim stopniowo wracają do normalności - 20.05.2020

Należy przedstawić aktualny (nie starszy niż 5 dni) wynik badania PCR w kierunku COVID-19. Badanie należy wykonać bezpośrednio przed przewidywanym porodem. Jeżeli rozwiązanie się opóźni, konieczne będzie powtórzenie badania (maksymalny okres ważności to 5 dni). Przez cały czas pobytu w szpitalu osoba towarzysząca nosi maskę i dezynfekuje ręce. Trzeba przebywać wyłącznie przy pacjentce rodzącej, nie może opuszczać sali i poruszać się po Bloku Porodowym.

W ciągu dwóch godzin po porodzie opuszcza się blok. Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin. Możliwość uczestniczenia w porodzie nie oznacza możliwości odwiedzin w oddziale.

zobacz też:

Wszystkie te zasady obowiązują także na Pomorzanach. W porodzie może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca - bez objawów chorobowych, bez dodatniego wywiadu epidemiologicznego (obowiązująca w SPSK-2 Ankieta triażowa). Od osoby towarzyszącej wymagane jest posiadanie wyłącznie wyniku ujemnego badania PCR w kierunku SARS–CoV2, nie starszego niż 5 dni w momencie przyjęcia. Po wykonaniu badania osoba towarzysząca stosuje się do zaleceń ograniczonej kwarantanny oraz do zaleceń personelu szpitala na całym etapie „drogi” porodu – na Izbie Przyjęć, w Klinice, na bloku porodowym itd. Opuszcza budynek Kliniki nie później niż 2 h po porodzie - kiedy mama z dzieckiem jest transportowana na oddział połogowy.

zobacz też:

WIDEO: Koronawirus: prywatne testy możliwe, ale drogie

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński