Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Władze złożyły kwiaty na grobach bohaterów Kampanii Wrześniowej

Oskar Masternak
Oskar Masternak
1 września 2020 r. znicze i kwiaty na grobach bohaterskich obrońców Westerplatte, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie złożyli wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

81 lat temu – 1 września 1939 r. – bez wypowiedzenia wojny, III Rzesza zaatakowała Polskę na całej długości granicy między obydwoma państwami. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na rychłą pomoc zbrojną aliantów zachodnich.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Co wiesz o II wojnie światowej? Odpowiedz na 15 nieoczywistych pytań. QUIZ

Kwiaty i znicze zostały złożone dziś na grobie strzelca Jana Zielińskiego obrońcy Westerplatte, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari; na grobie Stefana Nercia obrońcy Westerplatte oraz na grobie strzelca Zygmunta Dopierało obrońcy Westerplatte, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Oficjalne obchody zakończyła uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem „W Hołdzie Bohaterom Września 1939” na Cmentarzu Centralnym.

ZOBACZ TEŻ:

Świadomość wydarzeń historycznych jest niezwykle ważna z kilku powodów. Wszystkim, którzy poświęcili dla nas życie, jesteśmy winni pamięć. Znajomość faktów i historycznych schematów może także uchronić naszą przyszłość. Dlatego też przechadzając się ulicami współczesnych miast, odpoczywając w parku lub na plaży musimy pamiętać o tym, co działo się tu wcześniej. Nie sposób dziś spacerować po Warszawie bez świadomości, że przemierzamy te same ścieżki co Warszawscy Powstańcy lub mieszkańcy Getta. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych miast. Jak przypominają nam o tym fotografowie? Oto najlepsze kolaże unaoczniające wydarzenia, o których nie możemy nigdy zapominać.

Duchy II Wojny Światowej: niezwykłe zdjęcia przypominają o h...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński