MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Co przygotowano? - 18.05.2020

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Główne szczecińskie uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin papieża Polaka odbędą się w nowym kościele pw. św JP II na Warszewie. Ze względu na pandemię koronawirusa we mszy będzie mogło wziąć udział 90 wiernych, zamiast ok. tysiąca.

Msza święta odbędzie się w poniedziałek o godz. 18 pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Będzie transmitowana na żywo przez szczeciński oddział TVP. Choć prace przy budowie kościoła pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Duńskiej nie są jeszcze zakończone, uroczystości religijne mogą się w nim odbywać.

- Kościół pod wezwaniem św Jana Pawła II jest naturalnym miejscem do zorganizowania głównych szczecińskich obchodów 100-lecia urodzin papieża Polaka. Niestety z powodu trwającej pandemii, liczba uczestników uroczystości jest ograniczona do 90 osób - mówi ks. Andrzej Krzystek z parafii na Warszewie.

Dlatego niezbędne było wprowadzenie zaproszeń. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji, władze województwa i miasta, przedstawiciele szczecińskich uczelni, kultury, służby zdrowia, Caritasu, szkół katolickich noszących tytuł świętego papieża, młodzieży z fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, budowniczy i ofiarodawcy nowego kościoła, reprezentacja mieszkańców.

Ks. Krzystek zapewnia, że uroczystość poświęcenia kościoła odbędzie się już bez ograniczeń.

- W wigilię Bożego Narodzenia kościół został pobłogosławiony, a gdy zakończymy wszystkie prace czeka nas uroczystość konsekracji, czyli poświęcenia. Szacujemy, że to może się stać w przyszłym roku. Chcemy, aby w tej uroczystości mogła uczestniczyć większa ilość wiernych - dodaje.

Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku była wielkim wydarzeniem dla miasta i jego mieszkańców. Ale jak ją odbierały ówczesne władze?

17 lat temu odszedł święty Jan Paweł II. Był pierwszym papie...

Kościół pomieści ok. tysiąc wiernych, w tym pięciuset na miejscach siedzących. Składa się z ośmiobocznej części centralnej i trójnawowej wejściowej. Na centralnej ścianie kościoła, za prezbiterium widnieje malowidło przedstawiające Jezusa oraz św. Piotra i Pawła autorstwa Jarosława Wiszenko.

To nawiązanie do Bazyliki św. Piotra w Watykanie, gdzie taka scena istniała od czasów konstantyńskich do momentu budowy nowej bazyliki pod koniec XVI wieku. Kolejne malowidła na ścianach przedstawiają sceny z życia św. Piotra, pierwszego biskupa Rzymu.

Dziś rocznica śmierci Jana Pawła II. Przypomnij sobie jego najważniejsze słowa kierowane do Polaków.

Jan Paweł II: 16. rocznica śmierci. Co nam zostawił papież? ...

Nowy kościół jest częścią parafii pw. św. Antoniego z Padwy na Warszewie. Oprócz świątyni powstaje centrum edukacyjne św. Jana Pawła II. W planach jest dom dziennego pobytu dla seniorów, świetlica, szkoła matematyki i języków obcych, poradnie zdrowotne i prawne.

- To ma być żywy pomnik Jana Pawła II. Dla wszystkich chętnych, nie tylko katolików i wierzących - tłumaczył ks. Wiesław Kruczyński, proboszcz parafii św. Antoniego.

Co wiesz o Papieżu Polaku? Te ciekawostki o Janie Pawle II cię zaskoczą! QUIZ PAPIESKI

ZOBACZ TAKŻE: Barokowe rzeźby z kościoła w Jesionowie odnalezione

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński