Jak się dowiedzieliśmy, szczeciński Zakład Usług Komunalnych przygotowuje się już do uruchomienia fontann na tegoroczny sezon letni - mają trysnąć 15 czerwca i działać do połowy września.
- Obecnie trwają przygotowania do ich uruchomienia - twierdzi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - To są różnego rodzaju prace konserwatorskie, przeglądy instalacji oraz ich czyszczenie.
Paulina Łątka tłumaczy, że samo napełnianie niecek wodą może potrwać nawet kilka dni - wszystko zależy od wielkości basenu.
W tym roku, tryskać będzie wodą dziewięć najbardziej charakterystycznych dla Szczecina obiektów rozmieszczonych w różnych punktach miasta.
- Już wkrótce zapełni się wodą tzw. Bartłomiejka, na ul. Szymanowskiego (na Jasnych Błoniach, za Urzędem Miasta). Przypomnijmy, że została wybudowana w 1998 r. w niecce byłego basenu przeciw pożarowego. Składa się z trzech basenów. Zewnętrzne ściany i parapety wyłożone są płytami granitowymi. Swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu prezydentowi Szczecina, Bartłomiejowi Sochańskiemu.
- Lato bez wodotrysków na tzw. alei fontann? To niemożliwe. Dlatego również na al. Papieża Jana Pawła II za chwilę napełnią się wodą trzy odrębne baseny umieszczone na środku popularnej alei (pomiędzy pl. Grunwaldzkim a pl. Lotników). Fontanny poprzedzielane są kawiarenkami. Po jednej ich stronie wytyczono chodnik, po drugiej - ścieżkę rowerową. Baseny powstały w latach 70. Ostatni remont polegający na ich spłyceniu i wyłożeniu ścian płytkami gresowymi i granitowymi wykonano w 2005 r.
- Zabytkowa fontanna przy ul. Komandorskiej to nierozerwalny element Wałów Chrobrego (jest wkomponowana w ścianę centralnego tarasu). Piękna stulatka jest zabytkiem. Jej fantazyjny kształt przypomina morską muszlę.
W trakcie remontu w 2012 i 2013 r. wykonano tam prace konserwatorskie konchy i ściany z piaskowca (przylegającej do niecki) oraz remont pomieszczeń zlokalizowanych pod górnym tarasem. Zmieniono też szatę graficzną wypływu wody i zamontowano oświetlenie w niecce fontanny.
- Do rejestru zabytków wpisana jest także kolejna fontanna - działająca w lapidarium na Cmentarzu Centralnym. Ona też jest niedawno odnowiona. Jej renowację wykonano w 2006 r. - łącznie z zamontowaniem obiegu zamkniętego wody.
- Na pl. Zamenhofa strzeli wkrótce wodą w górę kolejna fontanna. Wytryska bezpośrednio spod chodnika, w miejscu, gdzie kilka lat temu przez jakiś czas stała Fryga, rzeźba Maurycego Gomulickiego. Obecnie, po przebudowie mini ronda fontanna przylega do Deptaku Bogusława - jest teraz częścią placu z ławkami. Działa od 2018 r.
- Kolejna z uruchamianych fontann znajduje się pomiędzy ul. ul. Sikorskiego, Pułaskiego i Piastów - na skwerze im. Janiny Szczerskiej. Powstała w 2010 r. po przekształceniu starej niecki baseniku kąpielowego. Jest kolorowo podświetlana. Posiada obieg zamknięty. Ma 700 m.kw (objętość po wypełnieniu wodą wynosi 360 metrów sześciennych).
- Fontanna w Parku Kasprowicza działa od lat - jest widoczna m.in. z Teatru Letniego. Jednak samo urządzenie jest nowe. Zainstalowano je w 1999 r. w miejscu starej fontanny. Nowy wodotrysk w jeziorze Rusałka jest fontanną pływającą, zakotwioną do dna jeziora - on również jest podświetlany.
- Fontanną pływającą jest także wodotrysk zamontowany w stawie Brodowskim - działa od 2005 r. (w roku 2015, w ramach rewaloryzacji Stawu Brodowskiego, zainstalowano nowy kompakt). Oba urządzenia - w Stawie Brodowskim i w jeziorze Rusałka - tworzą pióropusz wodny jednocześnie napowietrzający wodę w zbiorniku.
- Spośród mających w tym roku działać dziewięciu szczecińskich fontann najnowszą jest wodotrysk zamontowany w Parku Wolności w Podjuchach.
Fontanny będą działały do połowy września. Koszt ich uruchomienia i eksploatacji sięga prawie 690 tys. zł.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?