MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie CSI. Tutaj rozwiązują kryminalne zagadki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Zobaczyliśmy, jak pracują w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Szczecinie.

Szczecińskie Laboratorium Kryminalistyczne mieści się przy ulicy Małopolskiej. Jest to miejsce, w którym mogą przebywać tylko i wyłącznie osoby mające do tego uprawnienia. Tu pracują biegli m.in. z zakresu biologii, chemii, daktyloskopii czy fonoskopii.

Co tu się dzieje?

Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Szczecinie składa się z 8 różnych pracowni. Podczas naszej wizyty odwiedziliśmy trzy, ale dowiedzieliśmy się też jakie czynności są wykonywane w pozostałych.

Pracownia Mechanoskopii to dział techniki kryminalistycznej zajmującej się badaniami śladów powstałych wskutek wzajemnego mechanicznego oddziaływania na siebie różnych przedmiotów i ustalenia tożsamości narzędzi przestępstw na podstawie śladów pozostawionych przez te narzędzia. W Pracowni Fonoskopii dokonuje się badań zapisów audio, które polegają na spisywaniu treści rozmów silnie zakłóconych i zniekształconych połączonych z identyfikacją mówców w obrębie materiału dowodowego. Badaniem zapisów wideo zajmuje się Pracownia Badań Zapisów Wizualnych. Dokonuje się tu analizy zapisów cyfrowych i zdjęć analogowych pod kątem ingerencji w zarejestrowany obraz, identyfikacji przedmiotów na podstawie zapisów wizualnych oraz zabezpieczeniem zapisów z rejestratorów.

Biegli z Pracowni Badań Broni i Balistyki prowadzą specjalistyczne badania między innymi: broni palnej, broni pneumatycznej oraz broni cięciwowej w postaci kusz, a także amunicji przeznaczonej do tych urządzeń. Pracownia Badań Traseologicznych zajmuje się badaniami porównawczymi śladów przemieszczania się ludzi, zwierząt i środków transportu. Tu ujawnia się m.in. ślady pozostawione na przedmiotach zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, poprawia się ich czytelność odwzorowań za pomocą technik laboratoryjnych; przeprowadza się badania identyfikacyjne śladów środków transportu, tropu zwierząt czy śladów traseologicznych. W Pracowni Klasycznych Badań Dokumentów dokonuje się analizy indywidualnych zespołów cech graficznych wyodrębnionych w materiale dowodowym oraz wzorach porównawczych.

Z wizytą w pracowniach

Udało się nam zajrzeć do trzech Pracowni: Chemii, Biologii oraz Daktyloskopii. W Pracowni Daktyloskopii bada się ślady linii papilarnych pozostawionych na miejscach przestępstw, ale nie tylko, ponieważ badaniom poddawane są także ślady poletkowej budowy skóry, a nawet ślady rękawiczek. Ślady są pobierane z różnych przedmiotów m.in.: broni, szkła i plastiku. Zadaniem biegłych z jest ujawnienie, utrwalenie i zabezpieczenie tych śladów na specjalnych nośnikach oraz ich porównanie np. z odbitkami linii papilarnych osób podejrzanych.

Biegli z Pracowni Biologii zajmują się przede wszystkim badaniami genetycznymi. Tu bada się wszystkie ślady biologiczne pozostawione w miejscu popełnienia przestępstwa. Zadaniem biegłych jest przeprowadzenie oględzin materiału badawczego, dokonanie izolacji DNA oraz namnożenie go tak, aby można było dokonać jego analizy.

Biegli z Pracowni Chemii Kryminalistycznej zajmują się identyfikacją różnych substancji (m.in. proszków, cieczy, substancji roślinnych) pod kątem obecności narkotyków. Tu także bada się wyroby spirytusowe; próbki popożarowe na obecność substancji łatwopalnych; materiały wybuchowe i urządzenia wybuchowe; mikroślady oraz przeprowadza się badania śladów nietypowych, czyli np.: niespalonego prochu strzelniczego na ubraniu czy też środków obezwładniających (np. gazów łzawiących) oraz tych śladów, które nie kwalifikują się do żadnych grup.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński