Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie Centrum Świadczeń. Zmiany jakie zapowiada rząd nie są wszystkim na rękę. Chodzi o zwolnienia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Szczecińskie Centrum Świadczeń
Szczecińskie Centrum Świadczeń Andrzej Szkocki
Kilkanaście, z obecnie 40 zatrudnionych pracowników Szczecińskiego Centrum Świadczeń, którzy zajmują się obsługą programu rządowego „Rodzina 500+”, może od stycznia stracić pracę.

A to na skutek zapowiadanych przez Rząd RP zmian. Od stycznia 2022 roku bowiem to już nie samorządy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zajmować się obsługą programu i wypłacaniem rodzicom i opiekunom pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500+".

Ta zmiana nie jest w tej chwili na rękę niektórym samorządom. Chodzi im bowiem o pracowników, których od stycznia trzeba będzie zwolnić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: v

[b]Seniorzy w tym roku mogą złożyć wniosek o specjalne wsparcie. Dodatek do emerytury w wysokości 500 zł mogą otrzyma ci, którzy spełnią nie tylko kryterium dochodowe. Kto może liczyć na 500 plus dla seniora? Jakie kryteria dokładnie trzeba będzie spełnić? Sprawdźcie!/b]WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O 500 PLUS DLA SENIORÓW >>> TUTAJ

500 plus dla seniora. Kto otrzyma nowy dodatek? Jakie warunk...

- Wdrożenie programu 500+ oraz realizacja wypłat świadczenia od początku zostały scedowane na samorządy - przypomina Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. - Konieczne było zatrudnienie nowych pracowników, zorganizowanie przyjmowania wniosków czy wynajem nowych pomieszczeń. Teraz, gdy system dobrze funkcjonuje, planowana jest zmiana realizatora, a takie decyzje mogą pociągnąć za sobą konsekwencje m. in. w formie zwolnień części osób zatrudnionych stricte do realizacji programu.

Rzecznik zastrzega, że nie wie jeszcze jaka będzie skala zwolnień ponieważ nie została przyjęta ustawa regulująca przekazanie zadania.

- Wiążące decyzje nie zapadły - podkreśla i dodaje, że do obsługi programu „Rodzina 500+” w Szczecińskim Centrum Świadczeń jest zatrudnionych 40 pracowników.

Nie wiadomo, ilu z nich nadal będzie potrzebnych w Szczecińskim Centrum Świadczeń do obsługi innych programów (między innymi świadczeń rodzinnych, świadczeń alimentacyjnych, a także dodatków mieszkaniowych, Karty Dużej Rodziny czy bonów opiekuńczych), a ilu z nich będzie można zatrudnić na innych stanowiskach.

Choć w tej chwili w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie potrzebnych jest 16 pracowników, nie wszystkie osoby z SCŚ mogą zostać tam zatrudnione jako pracownicy socjalni.

- Bo te osoby muszą posiadać określone w ustawie kwalifikacje, jak choćby rodzaj wykształcenia (np. ukończenie odpowiedniego kierunku studiów, tytuł zawodowego pracownika socjalnego). Dodatkowo charakterystyka pracy jest zupełnie inna.

W tej chwili usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla osób starszych i chorych świadczone są przez podmioty zewnętrzne oraz organizacje pozarządowe.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński