Szczeciński rzecznik konsumentów w 2022 r. udzielił pomocy prawnej ponad 16 tys. osób

PAP
PAP
archiwum Polska Press
W 2022 r. szczeciński rzecznik konsumentów udzielił pomocy prawnej ponad 16 tys. osób – przekazał szczeciński magistrat. Najwięcej poszkodowanych konsumentów jest wśród seniorów, ale problemy mają też młodsze osoby - zauważyła rzecznik konsumentów w Szczecinie Longina Kaczmarek.

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta.

- Polski konsument ma coraz większą świadomość swoich praw, choć nadal podpisuje umowy bez wnikliwego przeczytania i zrozumienia ich treści, co prowadzi do zagrożenia jego interesu ekonomicznego – powiedziała, cytowana w informacji magistratu, miejska rzecznik konsumentów w Szczecinie Longina Kaczmarek.

Jak dodała, najwięcej poszkodowanych konsumentów jest nadal wśród seniorów, ale problemy mają także osoby z innych grup wiekowych.

- Szczególnym rodzajem spraw charakteryzują się młodzi ludzie. Oni też w relacjach z przedsiębiorcami wykazują z jednej strony małe doświadczenie, a z drugiej - charakteryzują się zbyt dużą beztroską, często działając w pośpiechu, tracą czujność i uwagę – zaznaczyła Kaczmarek.

W tej grupie najwięcej problemów zanotowano w przypadku zakupów na odległość. Chodzi nie tylko o zakupy przez internet, ale też zawieranie umów telekomunikacyjnych, o usługi turystyczne, fitness, edukację zawodową lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Wskazano, że rzecznik udziela pomocy prawnej konsumentom w formie porady, a w razie naruszenia interesu konsumenta podejmuje się interwencję – wystąpienie do przedsiębiorców.

Jak podano, konsumenci zgłaszają się do biura po pomoc w przypadku problemów z egzekwowaniem prawa do reklamacji – z tytułu rękojmi lub gwarancji. Drugą co do wielkości grupą problemów są sprawy związane z zawieraniem umów poza lokalem przedsiębiorstwa – na pokazach. Nadal dominują problemy z umowami zawieranymi na odległość: przez telefon oraz zakupy internetowe.

W zakresie usług konsumenci mieli najwięcej problemów z usługami telekomunikacyjnymi – do rzecznika wpłynęło ponad 1,3 tys. tego typu spraw. Chodzi o sprawy dotyczące telefonii stacjonarnej, komórkowej, dostaw internetu i telewizji kablowej oraz satelitarnej.

- Jedną z kategorii spraw powtarzających się w mijającym roku były zgłoszenia konsumentów dotyczące procesu i okoliczności zawarcia lub przedłużenia umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych podczas rozmów telefonicznych z konsultantami operatorów – wskazano.

Druga najbardziej liczna kategoria spraw to usługi finansowe (blisko 1,2 tys. spraw). W 2022 r. wzrosła liczba konsumentów poszkodowanych w wyniku nieautoryzowanych transakcji bankowych.

- W grupie tych skarg dominowały włamania na rachunki bankowe i wyłudzenia finansowe za pośrednictwem aplikacji Blik, aplikacji Apple Pay, Peo Pay itd. – przekazano.

Jak poinformowano, konsumenci w ubiegłym roku napotykali problemy dotyczące: wprowadzania w błąd co do warunków umowy, w tym kosztów usług bankowych, nierzetelnego, niejednokrotnie nieuczciwego prezentowania właściwości, cech produktów bankowych (obligacje GNB, polisolokaty, fundusze, certyfikaty), nieinformowania o negatywnych konsekwencjach produktów bankowych i ryzyku finansowym.

- Konsumenci mieli problemy z danymi wpisanymi do bazy BIK, zablokowaniem środków na rachunku osobistym z powodu zajęcia komorniczego, nadmiernym zadłużeniem, restrukturyzacją zobowiązań, zmniejszeniem rat, umorzeniem kosztów i odsetek, nękaniem przez firmy windykacyjne, spłatą zobowiązań po zmarłych, zbyt wysokich opłat windykacyjnych, brakiem udzielenia odpowiedzi na reklamację w terminie 30 dni – poinformowano.

Trzecią najliczniejszą grupą były sprawy transportowe i turystyczne (blisko 900 spraw). W 2022 r. konsumenci najczęściej zgłaszali do biura rzecznika rozbieżności między przedstawioną ofertą a stanem faktycznym, zakwaterowanie w innym obiekcie niż wskazany w umowie, brak dostępności do wszystkich atrakcji opisanych w ofercie lub możliwość korzystania z atrakcji tylko w określonych godzinach, o czym nie wspomniano w przedstawionej ofercie.

- Szczególnym problemem w 2022 r. okazało się uzyskanie przez konsumentów, zawiedzionych pobytem na imprezie turystycznej, odpowiedzi na reklamację – poinformowano.

Wyjaśniono, że organizatorzy wyszukiwali różnych uzasadnień tego, aby nie udzielić konsumentom odpowiedzi na reklamację w rozsądnym czasie, tłumacząc to najczęściej zapisem ustawowym, który nie obliguje ich do zajęcia stanowiska w terminie 30 dni. Pojawiły się także sytuacje, kiedy roszczenia reklamacyjne konsumentów były odrzucane z powodu niezgłoszenia reklamacji na miejscu, u rezydenta.

W przypadku umów sprzedaży najczęściej pojawiały się sprawy dotyczące mebli, artykułów wyposażenia wnętrz i utrzymania domu (ponad 1,6 tys. spraw), odzieży i obuwia (ponad 1,3 tys. spraw) oraz urządzenia gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne i sprzęt komputerowy (ponad 1,2 tys. spraw).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie