Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński malarz otrzymał swoją tablicę na murach IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szczeciński malarz ma swoją tablicę na szczecińskim liceum
Szczeciński malarz ma swoją tablicę na szczecińskim liceum Andrzej Szkocki
Na budynku IX Liceum Ogólnokształcącego została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu szczecińskiemu malarzowi – Augustowi Ludwigowi Mostowi.

August Ludwig Most pięknie malował Szczecin i przez ponad 40 lat uczył rysunku w Gimnazjum Fundacji Mariackiej, czyli obecnego IX LO w Szczecinie. Most był cenionym portrecistą – jego konterfekty zdobiły zarówno szczecińskie wnętrza publiczne (był m.in. twórcą galerii książąt pomorskich i profesorów wspomnianego Gimnazjum Fundacji Mariackiej), jak i prywatne, szczecińskie i pomorskie salony bogatego mieszczaństwa i arystokracji.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajduje się obecnie 13 obrazów tego artysty, które instytucja zdobywała dzięki zbiórkom, sponsorom i przyjaciołom sztuki.

- Cieszę się, że artysta tak znany, który całe życie pracował dla Szczecina, trafia do przestrzeni miejskiej - mówi dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Od 2007 roku przekonujemy szczecinian, że to malarz szczególny. To najciekawszy twórca XIX-wiecznego Szczecina. W naszych zbiorach mamy 13 obrazów Mosta i jest to największa kolekcja tego artysty w Polsce.

Tablica pamiątkowa poświęcona Augustowi Ludwigowi Mostowi powstała z inicjatywy Klubu Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej we współpracy z IX Liceum Ogólnokształcącym oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie.

- IX LO to szkoła, która miała zupełnie inne tradycje, bardziej patriotyczne czy przyrodnicze. Mam nadzieję, że teraz uczniowie zainteresują się również sztuką i patronem upamiętnionym na tablicy - mówi Lidia Rogaś, zastępczyni prezydenta Szczecina.

August Ludwig Most to malarz, przedstawiciel biedermeieru, współtwórca szczecińskiego życia artystycznego i ceniony pedagog. Po studiach w Królewsko-Pruskiej Akademii Sztuki w Berlinie doskonalił warsztat pracując w Dreźnie. W 1834 r. wrócił na stałe do Szczecina i włączył się aktywnie w życie miasta, m.in. jako organizator wystawy własnych dzieł i współzałożyciel Pomorskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malował sceny rodzajowe, dokumentujące kulturę regionalną, portrety, rzadziej pejzaże i widoki miejskie. W wielu obrazach Mosta widoczne jest również jego zainteresowanie lokalnymi, pomorskimi motywami folklorystycznymi – zarówno w wyglądzie osób, jak i wnętrz oraz sprzętów. Wywodzące się z ducha romantyzmu zainteresowanie Mosta folklorem wpisuje jego twórczość w nurt popularnych w Niemczech etnograficznych przedstawień rodzajowych 1. poł. XIX w. Liczne kompozycje malarza, podobnie jak dziewiętnastowieczna powieść realistyczna, zdają się być zwierciadłem, w którym przegląda się codzienność. Od końca 1841 r. aż do śmierci uczył rysunku w Gimnazjum Fundacji Mariackiej oraz w innych szczecińskich szkołach średnich. Był nauczycielem Eugena Dekkerta. Był czynny zawodowo aż do śmierci 27 czerwca 1883 r. Pochowany został na położonym za Bramą Królewską Cmentarzu Grabowskim.

Finałem uroczystości była premierowa prezentacja nowego obrazu Augusta Ludwiga Mosta, zakupionego przez jednego ze szczecińskich kolekcjonerów. Obraz jeszcze nie jest dokładnie zbadany, więc nadano mu roboczy tytuł "Portret armatora szczecińskiego". W sobotę i poniedziałek będzie go można podziwiać w Antykwariacie przy ul. Koński Kierat 12. Potem wróci do rąk właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński