Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński Korpus ma już 15 lat. To pierwsza struktura NATO w Polsce i tej części Europy

Marek Jaszczyński
Obecnie personel Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego składa się z 13 państw. Wkrótce do personelu dołączą przedstawiciele neutralnej Szwecji.
Obecnie personel Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego składa się z 13 państw. Wkrótce do personelu dołączą przedstawiciele neutralnej Szwecji.
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie był pierwszą strukturą NATO w państwie byłego Układu Warszawskiego. I jak na razie jedyną w tej części Europy. 20 września - Dzień Otwartych Koszar. Warto się wybrać.

Dzień otwarty

Dzień otwarty

20 września Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przy ul. Łukasińskiego 33 w Szczecinie zaprasza wszystkich mieszkańców na Dzień Otwartych Koszar. Wydarzenie to jest częścią obchodów 15-lecia Korpusu, który po raz pierwszy udostępnia Koszary Bałtyckie zwiedzającym. Od 10 do 18, w sobotę czekać będzie na wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku, szereg atrakcji. Miłośników sprzętu wojskowego czeka nietuzinkowy pokaz pojazdów służb mundurowych z Polski i z zagranicy. Na dzieci czeka dzień pełen wrażeń - wielki plac zabaw z wieloma dmuchanymi zabawkami, trampoliną, malowaniem twarzy, watą cukrową i popcornem

Historia korpusu sięga początku roku 1998, kiedy to trzej ministrowie obrony z Danii, Niemiec i Polski uzgodnili utworzenie wspólnego, wielonarodowego związku. Powołanie korpusu poprzedziło podpisanie porozumienia w Greifswaldzie o współpracy wojskowej pomiędzy 12 Dywizją Zmechanizowaną, duńską Jutlandzką Dywizją Zmechanizowaną i 14 Niemiecką Dywizją Grenadierów Pancernych. Te dywizje stanowiły trzon korpusu.

Korpus został utworzony na bazie niemiecko -duńskiego korpusu LANDJUT, który stacjonował w miejscowości Rendsburg i który został rozwiązany pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Na siedzibę WKPW wybrano Szczecin, położony blisko Niemiec i Danii.

To była deszczowa sobota

Uroczysta inauguracja odbyła się 18 września 1999 roku. Polska była świeżym członkiem sojuszu, bo od marca 1999 roku.

Sobota była deszczowa, uroczystość odbyła się u podnóża Wałów Chrobrego.

Czytaj również: Prezydent Komorowski w Szczecinie. "Korpus będzie miał nowe zadania" [zdjęcia]

Pierwszym dowódcą został duński generał broni Henrik Ekmann. To on otrzymał sztandar korpusu z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Zastępcą dowódcy został generał dywizji Edward Pietrzyk (od 2000 gen. bryg. Zdzisław Goral), a szefem sztabu niemiecki generał brygady Joachim Sachau.

Obecnie Dania - ze względów narodowych - nie wystawia już dowódcy Korpusu, ale bierze udział w rotacji pozostałych dwóch stanowisk generalskich - zastępcy dowódcy i szefa sztabu.

Zderzenie kultur

W 1999 roku żołnierze w obcych mundurach wzbudzali na szczecińskich ulicach zainteresowanie. Szczególnie kamuflaż flecktarn, używany przez Bundeswehrę. Zetknięcie obcokrajowców z polską rzeczywistością bywało zabawne.

Kiedy kilka lat temu rozmawialiśmy z generałem broni Rainerem Korffem (dowódca WKPW w latach 2009-2012) opowiadał: - Moja żona była zaskoczona, kiedy jadąc samochodem po ulicach Szczecina została wyzwana przez miejscowego kierowcę, że jedzie zbyt wolno, a ona omijała dziury na jezdniach - mówił generał.

Obcokrajowi oficerowie korpusu zauważyli, że ze średnim pokoleniem szczecinian można porozumieć się po rosyjsku, a młodzi znają język angielski.

W roku 1999 Dowództwo zostało utworzone przez trzy państwa założycielskie: Danię, Niemcy oraz Polskę, ale już w latach 2002-2004 Litwa, Łotwa i Estonia posiadały oficerów łącznikowymi na prawach członków Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Po wstąpieniu tych państw do NATO (2004), zostały one pełnoprawnymi członkami Korpusu.

W styczniu 2005 roku do Korpusu przystąpiła Słowacja, a następnie Czechy w październiku tego samego roku. Kolejnym krajem, który zasilił szeregi Korpusu były Stany Zjednoczone, a miało to miejsce w listopadzie 2006 roku. W lipcu 2008 roku pojawili się żołnierze z Rumunii. Kolejnym krajem była Słowenia, która wkroczyła do Koszar Bałtyckich w sierpniu 2009 roku. W styczniu 2012 roku dwunastym krajem członkowskim została Chorwacja. Ostatnim krajem, jaki dołączył do Korpusu w lipcu 2013 roku były Węgry. Wkrótce do korpusu dołączy kolejne państwo.

- Jesienią 2014 roku Szwecja, która nie jest członkiem NATO wyśle do Koszar Bałtyckich swojego przedstawiciela. Tym samym, rodzina Korpusu składać się będzie z przedstawicieli czternastu krajów - mówi major Zbigniew Garbacz z WKPW.

Trzy misje afgańskie

Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno- Wschodniego pełnili służbę w Afganistanie jako Międzynarodowe Siły Wsparcia Pokoju (ISAF).

- Obecnie, zgodnie z aktualnym planem rotacji NATO, od stycznia 2014 roku Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni po raz trzeci bierze udział w misji ISAF, a jego obecność jest przewidziana do końca 2014 roku kiedy wygasa mandat ISAF - wyjaśnia major Zdzisław Garbacz.

Podczas codziennej działalności Koszary Bałtyckie są miejscem pracy ponad 200 oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych. Liczba ta może zwiększyć się w czasie ćwiczeń oraz operacji do ponad 600.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński