MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński chirurg usłyszał zarzuty. Według prokuratury przyjął półtora miliona złotych!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Dr Krzysztof K., szczeciński chirurg usłyszał zarzuty korupcyjne. Nie przyznaje się do winy.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Krzysztofowi K. przedstawiono zarzuty popełnienia 166 przestępstw, w tym przyjmowania łapówek w związku z pełnioną funkcją ordynatora szpitala w zamian za przeprowadzenie operacji, a także uzależniania ich przeprowadzenia od otrzymania korzyści majątkowej, oszustw, tzw. prania brudnych pieniędzy oraz złożenia fałszywego oświadczenia w toku procedury przetargowej. W okresie objętym zarzutami korupcji i oszustw podejrzany pełnił funkcję Ordynatora w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie. Zarzuty dotyczą łącznej kwoty co najmniej 1,5 mln złotych.

Powyższe zarzuty przedstawiono w oparciu o zgromadzone w toku śledztwa dowody, w tym zeznania 250 świadków, zabezpieczoną dokumentację i historię rachunków bankowych podejrzanego. Ustalono, że Krzysztof K. kwalifikował pacjentów do zabiegu w prywatnym gabinecie informując, iż jest możliwość wykonania zabiegu na koszt NFZ, jednak czas oczekiwania na jego wykonanie wynosić będzie do 2 lat lub prywatnie, nawet za kilka dni. W tym przypadku niezbędna była „partycypacja” pacjenta w kosztach rzędu 10 000,00 złotych. Kwota miała być wpłacana na konto Fundacji Pomocy Transplantologii. Wpłaty pochodzące od pacjentów w ramach wewnętrznych rozliczeń fundacji były przyporządkowane do oddziału szpitalnego prowadzonego przez podejrzanego Krzysztofa K., a następnie m.in. w kwocie prawie 450 000,00 złotych trafiły na jego prywatne konto. O treści wypowiedzi procesowej oraz złożonych wyjaśnień prokurator na obecnym etapie śledztwa, z uwagi na jego dobro, nie informuje.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 600 000,00 złotych.

- Materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna w Szczecnie zamierza przedstawić zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich Tomaszowi Grodzkiemu w okresie, gdy był dyrektorem w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej. W marcu 2021 r. skierowano do Senatu wniosek o uchylenie Tomaszowi Grodzkiemu immunitetu, uzupełniając go w grudniu 2021 r. Wniosek nie został do tej pory rozpoznany przez Senat - mówi prokurator Anna Gawłowska Rynkiewicz prokuratury regionalnej w Szczecinie

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie

Na jej polecenie w środę rano agenci CBA zapukali do domu lekarza z nakazem zatrzymania i doprowadzenia na przesłuchanie. K. miał prawo do wykonania dwóch połączeń telefonicznych. Pierwsze było do szefa kliniki w szpitalu na Pomorzanach. Lekarz poinformował, że nie przyjdzie do pracy. Drugi telefon wykonał do adwokata. W środę przesłuchanie trwało kilka godzin i nie zostało zakończone. Po przedstawieniu zarzutów, lekarz został zatrzymany na noc w policyjnej izbie zatrzymań.

- Czynności mają być kontynuowane w czwartek - wyjaśniała prokurator Anna Gawłowska-Rynkiewicz.

Dlatego dzisiaj przesłuchanie kontynuowano przez kolejne kilka godzin. Przesłuchiwano też świadków.

Fundacja Pomocy Transplantologii przewija się też w śledztwie Prokuratury Regionalnej dotyczącym prof. Tomasza Grodzkiego, dyrektora szpitala w Zdunowie. Grodzki ma usłyszeć cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych - w latach 2006, 2009 i 2012. w zamian za osobiste przeprowadzenie operacji lub ich szybkie wykonanie, a także zapewnienie dobrej opieki lekarskiej. Wniosek w sprawie uchylenia immunitetu jest w Senacie. Prof. Grodzki stanowczo zaprzecza. Przekonuje, że datki na fundację były składane przez pacjentów dobrowolnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński