Głosowanie potrwa od 1 października od godz. 12 do 16 października, również do godz. 12.
Można głosować spośród 121 projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację pod względem możliwości ich realizacji. Wśród tegorocznych projektów znajdują się 103 projekty lokalne i 18 w kategorii „Zielone SBO”.
Listę znajdziecie W TYM MIEJSCU
Zajrzeliśmy do propozycji, na które można głosować. Cześć z nich dotyczy tradycyjnie budowy lub modernizacji placów i boisk dla dzieci, chodników, oświetlenia, stacji roweru miejskiego, parków kieszonkowych, tras rowerowych itp.
Znaleźliśmy też kilka ciekawostek. To m.in. pomysł zasadzenia lipy na ul. Arkońskiej w kontekście politycznym.
- Wybór gatunku drzewa nie jest przypadkowy. Lipą oprócz gatunku drzewa nazywane jest także coś ściemnionego, oszukanego i polegającego na wykiwaniu osoby lub grupy osób. Przez szczecińskich radnych miejskich, tak właśnie jest z SBO. Miały być to pieniądze dla obywateli, dzięki którym zwykły mieszkaniec miasta mógłby zrealizować swój pomysł. Niestety instrument ten obsiedli politycy i cynicznie wykorzystują jako narzędzie swojej promocji. W razie poruszenia tej kwestii bronią się tym, że też są obywatelami. Zapominają, że stoją za nimi sztaby partyjne, pieniądze na kampanie, a także o tym, że jako radni miejscy decydują już o 99 procent budżetu. Niestety partyjni politycy nie potrafią sobie odpuścić tego 1 procenta dla obywateli i poprzez swój udział niszczą całą idee oddolnej partycypacji. Podsumowując: lipa zarówno jako drzewo jak i określenie udziału radnych miejskich w SBO - uzasadnia pomysłodawca.
Kolejny ciekawy pomysł to portret szczecinian w czterech dzielnicach miasta.
- Od wielu lat obserwuję rozwój tej dzielnicy w Szczecinie i nie mogę nie zauważyć, jak wiele się tutaj zmieniło. Pojawili się tutaj ludzie, którzy swoją aktywnością i zaangażowaniem kształtują ciekawą rzeczywistość tej okolicy. Wszystko to oparte jest na pięknym lasku Arkońskim, który jest nieodłączną częścią dzielnicy. Dlatego właśnie postanowiłem zgłosić projekt wykonania 80 portretów znanych i aktywnych mieszkańców tej okolicy. Chcę pokazać, jak wiele talentów, pasji i zaangażowania tkwi w ludziach mieszkających tutaj. Chcę, aby ci portretowani ludzie stali się symbolem tej dzielnicy, aby innych mieszkańców i odwiedzających było łatwiej utożsamić się z tym kawałkiem miasta. Mam nadzieję, że ten projekt przyczyni się nie tylko do podniesienia świadomości o wartościach tej dzielnicy, ale także będzie inspiracją dla innych do działania i współtworzenia nowej, jeszcze lepszej rzeczywistości wokół nas. Niech te portrety staną się dowodem na to, że wspólne działanie i zaangażowanie mogą zmienić każde miejsce na lepsze - przekonuje autor.
Jest też pomysł zakup balonu, aby szczecinianie mogli podziwiać Szczecin z wysokości.
- Projekt polegać miałby na zakupie i obsłudze balonu wraz z koszem. Czasza balonu nawiązywać by miała do barw Szczecina i stanowić zarówno lokalną atrakcję dla mieszkańców jak i turystów, a jednocześnie stanowić promocję samego latania balonem, do którego Szczecin stanowi atrakcyjne miejsce z uwagi na położenie wśród jeziora Dąbia, jak samego dorzecza Odry, którego widok z powietrza jest niepowtarzalny - przekonuje autor.
Zasady głosowania SBO 2025:
Każdy mieszkaniec dysponuje 2 głosami:
- jednym na projekt Zielonego SBO
- jednym na projekt lokalny w wybranym obszarze.
- Wystarczy być mieszkańcem Szczecina (nie trzeba być zameldowanym) i oddać głos na wybrany projekt z dowolnej lokalizacji - wyjaśnia Sylwia Cyza-Słomska ze szczecińskiego magistratu.
I przedstawia poradnik z zasadami głosowania.
- Wystarczy wejść na stronę sbo.szczecin.eu, nacisnąć „GŁOSUJ” i zapoznać się z instrukcją!
- Następnie wypełnić dane osobowe i podać swój numer telefonu, osoby, które nie są zameldowane w Szczecinie powinny zaznaczyć oświadczenie o byciu mieszkańcem naszego miasta;
- W kolejnym kroku można zobaczyć listę projektów lokalnych – wystarczy znaleźć obszar i projekt, na który chcemy oddać swój głos, przy wybranym projekcie wybrać cyfrę „1”. W przypadku zmiany zdania wystarczy zmienić cyfrę „1” na „0”, co spowoduje automatyczne odblokowanie listy do głosowania oraz możliwość ponownego dysponowania głosem;
- Klikamy „Dalej”;
- Na listę projektów Zielonego SBO głosować można w taki sam sposób, jak na projekty lokalne. W podsumowaniu potwierdzamy wybór wybranych projektów oraz klikamy „Prześlij głosy” co zakończy głosowanie. Na końcu można pobrać potwierdzenie oddanych głosów oraz wziąć udział w krótkiej ankiecie.
- Głosowanie jest elektroniczne, mieszkańcy, którzy nie mają możliwości zrobić tego samodzielnie, mogą odwiedzić nas w Urzędzie Miasta Szczecin przy placu Armii Krajowej 1 (Biuro Dialogu Obywatelskiego, piętro 3, pokój nr 335„o”), lub filii na Prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40 (sala obsługi interesantów). Prosimy o zabranie dowodu osobistego lub aktualnej aplikacji mObywatel. Wystarczy wskazać asystentowi wybrane projekty, a on wprowadzi kartę do systemu.
Wsparcia w głosowaniu elektronicznym udziela również Akademia SBO. Więcej informacji: www.sbo.szczecin.eu