Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński budżet obywatelski. Głosujemy w styczniu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wygra pomysł, a potem trzeba sprawdzić, czy uda się zrealizować projekt - mówią urzędnicy. 51 dni czekania, a regulaminu głosowania budżetu obywatelskiego i tak to nie zmieniło.

W tym roku Zespół ds. Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zweryfikował 203 projekty złożone przez mieszkańców Szczecina. Pozytywnie ocenione zostały 122 projekty (w tym dwa połączone w jedno zadanie), 17 zostało wycofanych przez autorów, a 63 odrzucone (w tym trzy z przyczyn formalnych).

Jednak czy opóźnienie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wpłynie na realizację zadań, które zostaną wybrane przez mieszkańców?

- W budżecie obywatelskim wygrywają zwykle pomysły, dopiero po szczegółowej analizie będziemy mogli określić, czy będzie możliwość ich realizacji w ciągu jednego roku. Bywa tak, że samo sporządzanie dokumentacji, czy konsultacje z mieszkańcami/ radami osiedla trwają kilka miesięcy - tłumaczy Sylwia Cyza - Słomska ze szczecińskiego magistratu. - Wszystko zależy od rodzaju inwestycji i jej złożoności, które będzie można ocenić po wyłonieniu zwycięskich projektów.

Jest jeszcze jedna kwestia: budżet miasta na 2017 rok został uchwalony. Czy na realizację zadań, które wygrają w SBO będą wprowadzone poprawki?

- Na tym etapie nie ma konieczności wprowadzania poprawek ponieważ w budżecie na 2017 rok jest zabezpieczona kwota 7 milionów złotych na realizacje SBO - wyjaśnia Sylwia Cyza-Słomska. Ale czy winni opóźnieniu nie są radni? Sesja, na której był głosowany projekt 146/16 dotyczący wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania na terenie Miasta Szczecin konsultacji społecznych dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego odbyła się 21 czerwca. Podczas sesji, jak i wcześniej na Komisji Inicjatyw Społecznych toczyła się dyskusja o ograniczeniu wieku uprawnionych do głosowania. Na wniosek Henryka Jerzyka, radnego SLD , uchwałę odesłano do poprawki. Ostatecznie w uchwale nie zmieniono nic i przegłosowano ją na sesji 5 lipca. Uchwała ukazała się w dzienniku w dniu 10 sierpnia. Efekt? 51 dni opóźnienia. Nawet gdyby Radni zadecydowaliby o ograniczeniu wieku skończyłoby się to jak w Gminie Dobra, czyli podważeniem regulaminu głosowania przez wojewodę. Zastosowanie ograniczenia wiekowego wobec głosów biorących udział w głosowaniu, a więc od 16 roku życia, było błędne.

Na początku listopada tematowi SBO poświęcone byłu obrady komisji do spraw inicjatyw społecznych. Pierwotnie to właśnie w listopadzie miało rozpocząć się głosowanie. Radni byli ciekawi skąd to opóźnienie?

- Proces opiniowania projektów jest przeprowadzany dokładnie - tłumaczył wówczas Paweł Szczyrski, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych.

Według Joanny Bródki, radnej PO źle się stało, że głosowanie nie odbyło się w październiku. Radna spytała też skąd prezydent Piotr Krzystek, wiedział, że 60 procent projektów składają działacze partyjni?

- Biuro tego nie analizuje. Każdy przeciętny mieszkaniec może to sprawdzić, bo dane autorów projektów są jawne - odpowiedział dyrektor Szczyrski.

A co o sprawie sądzą radni?

SBO w pigułce

Głosowanie w styczniu

Głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 9-18 stycznia 2017 roku. Zagłosować będzie mógł każdy mieszkaniec Szczecina, bez względu na wiek.

Każdy mieszkaniec naszego miasta ma do dyspozycji maksymalnie 3 głosy:

1) jeden głos na zadania ogólnomiejskie;

2) jeden głos na zadania dzielnicowe duże w dowolnej dzielnicy;

3) jeden głos na zadania dzielnicowe małe w dowolnej dzielnicy.

W tym roku zadania podzielone są na ogólnomiejskie, dzielnicowe duże i dzielnicowe małe.

Gdzie głosować?

Za pośrednictwem internetu (www.konsultuj.szczecin.pl, zakładka Szczeciński Budżet Obywatelski - Głosowanie) - Każdy kto jest zameldowany w Szczecinie.

Osobiście mogą głosować (w Urzędzie Miasta, filii na Prawobrzeżu, siedzibach rad osiedli oraz w mobilnych punktach do głosowania) zameldowani, oraz osoby, które:

  • nie posiadają zameldowania, ale zamieszkują w Mieście;
  • nie posiadają zameldowania, ale zamieszkują i studiują na terenie Miasta;
  • nie posiadają zameldowana, ale zamieszkują i uczęszczają do szkół na terenie Szczecina.

Wideo: Życzenia świąteczne dla Internautów gs24.pl :-)

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński