Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński Budżet Obywatelski będzie miał nowy regulamin? Zainteresowani wyrazili swoje zdanie na temat proponowanych zmian

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Mieszkańcy Szczecina wypowiedzieli się na temat zmian proponowanych w regulaminie Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Ponad 200 opinii trafiło do raportu z konsultacji społecznych, który teraz zostanie szczegółowo przeanalizowany.

- Cieszy nas duże zainteresowanie tematem, a uwagi, które do nas wpłynęły pomogą w określeniu kierunku zmian – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego – Dziękujemy za wszystkie opinie i mamy nadzieję, że nowy regulamin jeszcze lepiej sprosta potrzebom mieszkańców.

Konsultacje trwały równo miesiąc i odbyły się na przełomie listopada i grudnia. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego rodzaju projektów, które będą związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Zmianie mogą ulec także zasady głosowania.

Podczas konsultacji odbyły się cztery otwarte spotkania z mieszkańcami, a także spotkania eksperckie z członkami zespołów społecznych, autorami projektów oraz radnymi osiedlowymi i miejskimi. Wszystkie konsultacje były w trybie zdalnym. Projekt nowego regulaminu był do wglądu w wersji online. Organizatorzy konsultacji otrzymali łącznie 213 uwag dotyczących zmian w regulaminie. W spotkaniach udział wzięły głównie osoby zaangażowane w działanie w ramach SBO i merytorycznie przygotowane do dyskusji. Znikomy był udział obywateli zwyczajnie zainteresowanych rozwojem miasta, lecz niezaangażowanych w coroczne zgłaszanie projektów.

Uwagi zawarte w konsultacjach

Wiele uwag zawartych w raporcie dotyczy zwyczajnych kwestii merytorycznych, czyli propozycji dotyczących nazewnictwa bądź szerszego wyjaśnienia pojęć. Zgodnie z przewidywaniami, ze sprzeciwem spotkał się pomysł zlikwidowania papierowej formy głosowania. Uczestnicy konsultacji wskazują, że będzie to dyskryminacja osób, które nie odnajdują się w obsłudze komputera. Zauważają, iż jest to też sprzeczne z ideą konsultacji społecznych, gdyż wszelkie wybory w kraju odbywają się za pomocą głosowania papierowego.

Z podobnym argumentem spotkał się pomysł ograniczenia liczby głosów. Uczestnicy konsultacji proponują wręcz ich zwiększenie, co będzie sprzyjać idei konsultacji społecznych. Sugerują, że nie powinno być też ściśle określonych zasad, ile głosów można oddać w danym obszarze. Przyjęty został pomysł Zielonego SBO, jednak wiele uwag dotyczyło doprecyzowania nowego rodzaju projektów, a także podziału środków.

Ciekawa uwaga została skierowana do przepisu, który daje możliwość głosowania wszystkim mieszkańcom Szczecina, również tym małoletnim. Osoba kierująca uwagę, zaproponowała usunięcie tego punktu, który ma promować osoby mające dzieci i dawać im możliwość wykorzystywania ich głosu. Pojawiły się propozycje, żeby miejscy radni nie mogli składać swoich projektów do SBO, a w procesie weryfikacji projektów udział brały rady osiedla, co jednak spotkało się z mieszanymi opiniami.

To tylko część wielu istotnych uwag zawartych w raporcie, który zostanie teraz poddany analizie, a w jej efekcie poznamy nowy regulamin SBO. Zostanie on poddany pod głosowanie radnych, po zakończeniu prac nad ostatecznym kształtem projektu.

ZOBACZ TEŻ:

Już oficjalnie odsłonięto pomnik Krzysztofa Jarzyny!

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina! Pomnik stoi i teraz każdy mo...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński