Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński Budżet Obywatelski bardziej zielony i lokalny. Nie będzie już projektów ogólnomiejskich

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Od tego roku każdy głosujący będzie dysponował tylko dwoma głosami.
Od tego roku każdy głosujący będzie dysponował tylko dwoma głosami. SBO Szczecin
W połowie marca będzie można zgłaszać swoje projekty do najnowszej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Dużo zmian czeka zarówno na projektodawców jak i osoby głosujące. SBO stanie się bardziej ekologiczne.

Projekt „Wspólny Dom Hospicyjny” zdobywając ponad osiem tysięcy głosów zwyciężył w ostatnim w historii głosowaniu ogólnomiejskim Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W kolejnej edycji, oprócz projektów lokalnych, pojawi się głosowanie w ramach Zielonego SBO, które będzie obejmowało projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.

- Trzy lata temu skierowałem taki pomysł, pod którym podpisało się siedemnastu współautorów projektów. Taką inicjatywę skierowaliśmy do rady miasta. Chodziło o to, żeby zadania o charakterze zielonym miały szansę na realizację i nie musiały rywalizować z budową boiska, chodnika czy innymi pomysłami - tłumaczy Andrzej Radziwinowicz, jeden z głównych inicjatorów Zielonego SBO - Mam nadzieję, że ten pomysł spodoba się mieszkańcom i Szczecin będzie miał więcej środków na zieleń - dodaje.

Nowe SBO - nowe zasady

Wprowadzenie Zielonego SBO zamiast projektów ogólnomiejskich, to tylko jedna z wielu kluczowych zmian, które wchodzą w życie wraz z nową edycją. Jedną z nich jest rezygnacja z głosowania w formie papierowej. W tym roku wybrany przez nas projekt poprzemy tylko elektronicznie.

- Osoby, które będą potrzebowały pomocy podczas oddawania swoich głosów, będą mogły skorzystać z infolinii i pomocy pracowników urzędu podczas dyżurów konsultacyjnych - zapewnia Sylwia Cyza - Słomska z Urzędu Miasta Szczecin.

Od tego roku każdy głosujący będzie dysponował tylko dwoma głosami. Po jednym na projekt lokalny i Zielonego SBO. Wciąż głosować może każdy mieszkaniec Szczecina, niezależnie od wieku. Zmiany nastąpią także w systemie oceniania projektów.

- Projekty zweryfikowane w urzędzie rozpatrywać będzie Rada. W skład Rady wejdą: przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad osiedli oraz mieszkańcy i przedstawiciele jednostek miejskich. Odwołania przekazywane będą do Komisji składającej się z przedstawicieli Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta oraz autorów zwycięskich projektów poprzednich edycji SBO - tłumaczy Cyza - Słomska.

Konieczny był także nowy podział środków. 70% puli zostanie przeznaczone na projekty lokalne, a 30% na Zielone SBO. Wszystkie zmiany były wcześniej szeroko konsultowane.

- W mojej ocenie te zmiany są bardzo pozytywne, a ostatecznie opiniować je będziemy po zakończeniu pierwszej tego typu edycji - mówi Andrzej Radziwinowicz, który w tym roku także planuje złożyć kilka projektów.

Nabór projektów do nowej edycji

Pomysłodawcy swoje projekty do urzędu miasta będą mogli składać już od 14 marca. Żeby zgłosić projekt wystarczy zebrać minimalną liczbę 10 podpisów poparcia. Każdy mieszkaniec może złożyć nieograniczoną liczbę propozycji. Nabór potrwa do 13 kwietnia, a jest o co walczyć. Tegoroczna pula na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 17 200 000 zł ( w tym projekty Zielone SBO - 5 160 000 zł, projekty lokalne - 12 040 000 zł). To jednak o 320 tysięcy mniej niż w roku ubiegłym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński