Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska uchwała-bubel o parkingach przeszła przez prawne sito. Urząd wojewódzki tłumaczy, co się stało

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jak przeszła ustawa o Płatnych Parkingach Niestrzeżonych w Szczecinie?
Jak przeszła ustawa o Płatnych Parkingach Niestrzeżonych w Szczecinie? Andrzej Szkocki
Uchwała regulująca opłaty na Płatnych Parkingach Niestrzeżonych (PPN) w Szczecinie przeszła przez sito Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Potem okazało się, że była bublem prawnym.

We wrześniu 2020 roku radni Szczecina uchwalili regulamin dla PPN w Szczecinie, ale sąd administracyjny podważył jej zapisy dotyczące opłaty dodatkowej. W efekcie kierowców parkujących na PPN nie można było karać za brak biletu parkingowego.

Zapytaliśmy ZUW, dlaczego nie doszło do unieważnienia uchwały w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego?

- Kompetencje wojewody jako organu nadzoru w odniesieniu do organów gminy zostały ściśle unormowane w ustawie o samorządzie gminnym. Wojewoda podejmuje nadzorcze działania w stosunku do aktów organów gminy wyłącznie wówczas, gdy w sposób istotny naruszają one obowiązujący porządek prawny - tłumaczy Piotr Pieleszek z Centrum Prasowego Wojewody.

Co nazywamy istotnym naruszeniem prawa?

- Za istotne naruszenie prawa uznaje się uchybienie, prowadzące do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie prawnym. Do nich zalicza się między innymi naruszenie przepisów prawa ustrojowego oraz prawa materialnego, a także przepisów regulujących procedury podejmowania uchwał - tłumaczą służby prasowe wojewody.

Stwierdzenie nieważności uchwały może nastąpić, gdy uchwała pozostaje w wyraźnej sprzeczności z określonym przepisem powszechnie obowiązującego prawa, co jest oczywiste i bezpośrednie oraz wynika to wprost z treści tego przepisu. Taka sytuacja nie zachodzi jednak w omawianym stanie faktycznym.

- W orzecznictwie sądowo-administracyjnym wyrażono pogląd, z którym wypada się zgodzić, że przepis art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o gospodarce komunalnej daje organowi stanowiącemu gminy szeroką swobodę w ustalaniu "cen" i "opłat" - dodaje Piotr Pieleszek.

Dodajmy, że 6 września Rada Miasta Szczecin uchwaliła poprawkę, która wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Na publikację wojewoda ma miesiąc, bo wcześniej musi sprawdzić, czy uchwała jest zgodna z prawem.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński